Robot nüfusu batıda yeterince hızlı artmıyor

Genellikle zengin ülkeler daha fazla robot kullansa da çalışan maaşlarına oranla robot kullanımı konusunda Asyalı ülkeler çok daha iyi durumda.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Günümüzü en iyi anlatan ölçütlerden birisi, ülkede her 10 bin üretim çalışanı başına düşen robot sayısı. Otomasyon tehlikesi arttıkça ilk olarak üretim işlerinin etkilenmesi bekleniyor. Ancak araştırmacılar bu ölçütün tek başına yeterli olmayabileceğini düşünüyor.

Bilgi, Teknoloji ve İnovasyon Derneği tarafından yayımlanan yeni raporda, çalışanlara yüksek maaş veren ekonomilerde robotları kullanmanın ekonomik olarak daha avantajlı olduğuna vurgu yapılıyor. Yani çok fazla robot kullanmak için bir ekonominin çok fazla robot alabilecek kadar güçlü olması gerekiyor. Endüstriyel robotların tanesi 100 bin Dolar civarında satıldığı göz önünde bulundurulursa aslında bu durum oldukça mantıklı.

Maaş ortalaması kritik bir veri

Raporda 10 bin işçi başına düşen robot sayısının yanı sıra, ülkelerin ortalama maaşlarının da denkleme dahil edilmesi gerektiği belirtiliyor. Böylece daha net sonuçlar elde edilebileceği ifade ediliyor. Aşağıdaki iki tabloyu karşılaştırınca durum daha açık şekilde görülebiliyor. İlk tabloda 2017 yılında, ülkelerde her 10 bin işçi başına düşen endüstriyel robot sayısı görülüyor. Güney Kore, Almanya ve ABD gibi zengin ülkelerin en fazla robot satın alan ülkeler arasında olduğu görülüyor.

Ancak rakamlar ülkedeki maaşlara göre oranlandığında çok daha farklı bir sonuç ortaya çıkıyor. İkinci tabloda araştırmacılar robot kullanım oranlarını ülkelerdeki maaş ortalamasına göre düzenledi. Bu şekilde bakıldığında Avrupa ve Amerika kıtalarının robot kullanım oranlarının beklentinin altında kaldığı görülüyor.

Burada hedeflenen konu oldukça net. Asya ülkeleri, batılı ülkelerle karşılaştırıldığında robot kullanma konusunda oldukça ileri seviyede. Eğer robotlar üretimin geleceği olacaksa Amerikalı ve Avrupalı ülkeleri bu yarışta rakiplerini yakalaması gerekiyor.

Kaynak: Quartz

Genellikle zengin ülkeler daha fazla robot kullansa da çalışan maaşlarına oranla robot kullanımı konusunda Asyalı ülkeler çok daha iyi durumda. 10 bin işçi başına düşen robot rakamlarının yanına ortalama işçi maaşını da ekleyen araştırmacılar, batılı ülkelerin robot sayısı konusunda başarılı olmalarına rağmen, maaş yükünden kurtulmak için daha fazla robot kullanmak zorunda olduğunu ortaya koyuyor.

Etiketler:Yorumunuz: