Ameliyatlarımız da robotlara emanet

Yapılan araştırmalara göre, önümüzdeki beş yıl içerisinde robot cerrahlar pek çok ülkede yaygınlaşacak, toplam robot satışları ise yaklaşık üç kat artacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Pek çok farklı sektörde giderek yaygınlaşan robotlar önümüzdeki yıllarda ameliyat masalarında da daha fazla görev almaya başlayacak. Önümüzdeki 5 yıl içinde ABD’de gerçekleşecek her üç ameliyattan birinde bir robot cerrah kullanılacağı tahmin ediliyor. Robot üreticileri ayrıca Çin ve Hindistan gibi yeni pazarlara da açılmayı hedefliyor.

robot surgery

Bugüne dek robot cerrah pazarı Intuitive Surgical firması tarafından domine edildi. Şirketin da Vinci adını verdiği robotlardan 3 bin 600 tanesi, geçtiğimiz yıl toplam 670 bin ameliyatta kullanıldı. Tanesi 1,5 milyon dolar maliyete sahip olan robotlar bu sebeple çok fazla yaygınlaşamıyor. Robot cerrahların maliyetini düşürmek için çalışmalar sürüyor.

Robotlar yaygınlaşıyor

İş hayatında robot kullanımı sadece ameliyatlarla sınırlı değil. Bugüne dek genellikle üretim aşamasında kullanılan robotlar günümüzde sağlık, lojistik, yiyecek hizmetleri, perakende satış, misafir ağırlama gibi pek çok amaçla kullanılıyor.

Business Insider analisti John Greenough tarafından bu alanda gerçekleştirilen araştırmaya göre, önümüzdeki beş yıl içinde robot satışlarının yaklaşık üç kat artması bekleniyor. Geçmişte olduğu gibi, yakın gelecekte de seri üretim, robotların en fazla kullanıldığı alan olmaya devam edecek. ABD’li üreticilerin yüzde 44’ü, Alman üreticilerin yüzde 66’sı yakın gelecekte fabrikalarını otonom robotlarla donatmayı planlıyor.

İşverenler maaş ödemek istemiyor

Robotların yaygınlaşmasının en önemli sebeplerinden birisi dünya genelinde işçi maaşlarındaki artış. Robotların özellikle kas gücüne dayalı pek çok iş kolunda insanların yerini alacağı düşünülüyor. Ancak bunu gerçekleştirirken robotların bir yandan da yeni iş kolları oluşturacağı tahmin ediliyor.

Kaynak: Business Insider

Bugüne kadar genellikle seri üretim amacıyla fabrikalarda kullanılan robotlar artık sağlıktan, hizmet sektörüne kadar pek çok farklı alanda kullanılıyor. Bu gelişmenin önümüzdeki beş yıl içinde de hızla devam edeceğini düşünen uzmanlar, ABD'de gerçekleştirilen her üç ameliyattan birinde robot kullanılacağını öngörüyor. Ayrıca aynı dönemde toplam robot satışının da üç kat artacağı tahmin ediliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği