Robot cerrahlar insanlara kıyasla daha yavaş ve yüksek maliyetli

Bir araştırmaya göre, robotlarla yapılan ameliyatlar normal yöntemlere kıyasla daha fazla zaman alıyor ve daha maliyetli oluyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bir araştırmaya göre, robotlarla yapılan ameliyatlar normal yöntemlere kıyasla daha fazla zaman alıyor ve daha maliyetli oluyor.

Eğer imkan varsa, bir ya da iki küçük kesikle gerçekleştirilen laparoskopi ameliyatları genellikle daha fazla tercih ediliyor. Laparoskopi, böbrek ameliyatı için yıllardır standart olarak uygulanıyor. Ayrıca hem laparoskopi böbrek ameliyatı hem de kalın bağırsak kanseri ameliyatında robot cerrah kullanımı giderek artıyor.

Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden araştırmacılar, 2003-2015 yılları arasında ABD’deki 416 hastaneden alınan verileri inceledi. Araştırmaya göre robot cerrahlar, üç boyutlu görüntü, daha geniş bir hareket alanı ve doktorlar için daha iyi bir ortam sağlıyor. Araştırmacılar, hem robot cerrahla hem de geleneksel yöntemlerle yapılan laparoskopi böbrek ameliyatları ile kalın bağırsak kanseri ameliyatlarını inceledi. Sonuç olarak, robot kullanılan böbrek ameliyatlarının yüzde 46,3’ünde ameliyat süresi dört saatten fazla olarak belirlendi. Kalın bağırsak kanseri ameliyatında ise robotlar işin içine girince ameliyat süresi 37,5 dakika uzarken maliyet bin 132 Dolar arttı.

Büyük yatırımlara rağmen fazla verim alınamadı

Ulusal Ekonomik Araştırmalar Bürosu tarafından yayımlanan bir çalışma, geçtiğimiz beş yılda yapay zeka ve makine öğrenimine büyük yatırımlar yapılmasına rağmen verimlilik istatistiklerini etkileyecek pek bir gelişme yaşanmadığını öne sürüyor. Makale, “Yapay zeka ile ihtiyaç duyulan hizmetleri geliştirmek, bireysel ve örgütsel uyarlanabilirlik sağlamak çaba ve girişimcilik gerektiriyor.” sonucuna ulaşıyor. Teknolojinin sosyo-ekonomik getirilerini beklerken, Ekonomik Kalkınma ve İş birliği Örgütü‘ne üye 30 ülkedeki ortalama yıllık iş verimliliği oranının 2005-2015 yılları arasında sadece yüzde 1,1 olduğunu (1995-2004 yılları arasındaki oranın yarısından az), 1990’ların sonundan beri medyan gelirin artmadığını ve ortalama yaşam süresi gibi ekonomiyle ilgili olmayan ölçülerin bazı gruplar için azaldığını söylemekte fayda var.

Kaynak: The Register

Bir araştırmaya göre, robotlarla yapılan ameliyatlar normal yöntemlere kıyasla daha fazla zaman alıyor ve daha maliyetli oluyor. Eğer imkan varsa, bir ya da iki küçük kesikle gerçekleştirilen laparoskopi ameliyatları genellikle daha fazla tercih ediliyor. Laparoskopi, böbrek ameliyatı için yıllardır standart olarak uygulanıyor. Ayrıca hem laparoskopi böbrek ameliyatı hem de kalın bağırsak kanseri ameliyatında robot cerrah kullanımı giderek artıyor. Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden araştırmacılar, 2003-2015 yılları arasında ABD'deki 416 hastaneden alınan verileri inceledi. Araştırmaya göre robot cerrahlar, üç boyutlu görüntü, daha geniş bir hareket alanı ve doktorlar için daha iyi bir ortam sağlıyor. Araştırmacılar, hem robot cerrahla hem de geleneksel yöntemlerle yapılan laparoskopi böbrek ameliyatlarını ve kalın bağırsak kanseri ameliyatlarını inceledi. Sonuç olarak, robot kullanılan böbrek ameliyatlarının yüzde 46,3'ünde ameliyat süresi dört saatten fazla olarak belirlendi. Kalın bağırsak kanseri ameliyatında ise robotlar işin içine girince ameliyat süresi 37,5 dakika uzarken maliyet bin 132 Dolar arttı.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği