Rain Maker denizden içme suyu üretiyor

Kurak alanlarda tüketim ve tarım için ihtiyaç duyulan suyun denizden sağlanması için geliştirilen Rain Maker pek çok insana temiz su sağlayabilir.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Temiz, içilebilir su kaynakları, yaşamın en önemli temel taşı. Su olmadan insanların hayatta kalması ve tarım yapabilmesi mümkün değil. Ancak dünya üzerinde yaklaşık 700 milyon insan, temiz su kaynaklarına erişim sıkıntısı çektiği için çok zor şartlar altında yaşıyor. İronik bir şekilde bu insanların önemli bir kısmı geniş su kütlelerinin yanında yaşıyor. Ancak bu su kütleleri tuzlu olduğu için insanlar tarafından kullanılamıyor.

İlkokul Fen Bilgisi dersinden hatırlayacağımız gibi tuzlu suyu içme suyuna çevirmek için ısı yardımıyla suyu buhar haline getirip tuzdan ayrıştırmak ve daha sonra buharı soğutup tekrar su haline getirmek gerekiyor. Rain Maker (yağmur üretici) adlı cihaz tam olarak bu prensibi izleyerek deniz suyunu içme suyuna çevirebiliyor.

Eski yöntemler verimli değildi

Peki deniz suyundan içme suyu elde etmek bu kadar kolaysa bugüne dek neden bu yöntem uygulanmadı? Aslında bu yöntem bazı ülkelerde uygulanıyor ancak çeşitli engeller söz konusu. Örneğin bu yöntemle üretilen su insan tüketimi için uygun olmasına rağmen, tarımda ya da sanayide kullanılmak için hala fazla tuzlu oluyor. Rain Maker bu problemi, suyu birden fazla filtreleme işleminden geçirerek çözüyor. Cihaz farklı ihtiyaçlara göre farklı saflıkta su üretebiliyor.

Parça değişimi gerektirmiyor

Bir başka problem şimdiye dek kullanılan deniz suyu arıtma cihazlarındaki bazı parçaların zaman içinde yıpranması. Bu cihazlar sık sık parça değişimine ihtiyaç duyuyor. Bu sebeple su üretim masrafı artıyor. Su üretmek için harcanan enerji ve kaynaklar, bu işlemin çok masraflı olmasına sebep oluyor. Rain Maker’ın üreticileri ise yıllarca otomotiv sektöründe dayanıklı otomobiller üretmek için çalışmış. Cihazın üreticilerinden Manoj Bhargava “Aynı disiplini bu projeye de uyguladık.” diyor. Rain Maker’da sıkça değiştirilmesi gereken parçalar bulunmuyor. Tek bir cihaz yıllarca durmadan temiz su üretebiliyor.

Kısa sürede üretilebiliyor

Son olarak üretim süresine değinen Bhargava, bugüne dek bu amaç için çok büyük cihazların yıllarca süren üretim aşamasının ardından ortaya çıktığını belirterek “Bunun için vaktimiz yok. Tek bir büyük arıtma tesisi yerine bir Rain Maker çiftliği kurmak daha mantıklı.” diyor. Projenin amacı, bir yük gemisine yüzlerce Rain Maker’ı yerleştirip gemiyi kıyıdan biraz uzağa konuşlandırmak. Burada aralıksız olarak temiz su üretecek olan cihazlar üretilen suyu karaya gönderecek. Böylece içme suyu sıkıntısı çeken bölgeler, sürekli bir su kaynağına kavuşmuş olacak.

Her bir Rain Maker saatte 3 bin 785 litre temiz su üretebiliyor. Bu cihazların yüzlercesi aynı anda çalıştığında, kuraklık çeken pek çok ülkenin su sıkıntısı sona erecektir.

Kaynak: Futurism

Bugüne dek kullanılan deniz suyunu temiz suya çevirme yöntemlerinin yetersiz olduğunu gören girişimciler Rain Project adlı bir proje ortaya koydu. Bu proje kapsamında Rain Maker adlı bir cihaz geliştirildi. Geçmiş yöntemlerden farklı olarak Rain Maker tarımda ve endüstride kullanılabilecek kadar saf su üretebiliyor, herhangi bir parçasının sık sık değiştirilmesine ihtiyaç duymuyor ve kısa sürede üretilebiliyor. Bir tanesi saatte 3 bin 785 litre su üretebilen cihazın yüzlercesinin kıyıdan biraz uzakta duran bir gemiye yerleştirmesi ile kurak alanlara kesintisiz su sağlanması amaçlanıyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği