Poste Italiane’nin e-ticaret ile birlikte büyüme planı

Mektup gönderiminin azalmasıyla gelirleri düşen İtalyan posta servisi Poste Italiane, e-ticaretin yaygınlaşmasıyla yeniden büyümeye başladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İtalya resmi posta servisi Poste Italiane 2022’ye kadar yıllık paket teslimatını ikiye katlamayı hedefliyor. Şirketin Posta ve Koli (M&P) biriminin başkanı Massimo Rosini Londra’da yaptığı konuşmada şirketin yeniden yapılanmaya gittiğini belirtti.

Şu anda sigorta ve finans gibi bölümleri ve bir dijital ödeme birimi bulunan şirket, 2008’den bu yana mektup gönderimindeki azalma sebebiyle güç kaybediyordu. Ancak Poste Italiane ilk kez 2018’de, kargo gönderimindeki büyüme ile mektup gönderimindeki azalmayı dengeleyerek büyüme kaydetti. Şirket bu büyümenin yeniden yapılanmanın bir sonucu olduğunu belirtiyor.

Rosini “2022’ye kadar yıllık kargo teslimat sayımızı 45 milyon’dan 100 milyona çıkarmayı amaçlıyoruz.” dedi. Şirket e-ticaret kargo teslimatı alanında pazar payını da yüzde 33’ten yüzde 40’a çıkarmayı hedefliyor.

İtalya e-ticarette geride kaldı

İtalya’da e-ticaretin hızlı bir büyüme kaydetmesi bekleniyor. Ülke, diğer Avrupa ülkelerini bu alanda daha geriden takip ediyor. Örneğin İngiltere’de e-ticaret İtalya’ya göre çok daha yaygın.

Amazon, İtalya’daki büyük şehirlerde Prime teslimat hizmeti sunuyor. Poste Italiane bununla mücadele etmek için geçtiğimiz yıl kullanıma soktuğu dağıtım sistemini tamamen uygulamak istiyor. Ayrıca alternatif dağıtım noktalarından oluşan bir ağ da geliştiriliyor.

Poste geçtiğimiz yıl işçi sendikalarıyla kargo teslimatını hafta sonlarına da genişletmek ve çalışanların mektupların yanı sıra koli teslimatı da yapması konusunda bir anlaşma imzalamıştı. Bu anlaşmaya göre mektup teslimatının sıklığı ise azaltılacak.

M&P biriminden gelecek gelirin bu yıl yaklaşık 3,5 milyar Avro olması bekleniyor. Bu da şirketin 11 milyar Avro’luk yıllık gelirinin yaklaşık üçte birine tekabül ediyor. Poste Italiane CEO’su da Salı günü yaptığı açıklamada, daha fazla müşteri kazanmak için dronlar ve sürücüsüz araçlarla teslimat yapma yöntemlerini araştırdıklarını söyledi.

Kaynak: Reuters

İtalya resmi posta servisi Poste Italiane 2022'ye kadar yıllık paket teslimatını ikiye katlamayı hedefliyor. Şirketin Posta ve Koli (M&P) biriminin başkanı Massimo Rosini Londra'da yaptığı konuşmada şirketin yeniden yapılanmaya gittiğini belirtti. Şirket, 2008'den bu yana mektup gönderimindeki azalma sebebiyle güç kaybediyordu. Ancak Poste Italiane ilk kez 2018'de, kargo gönderimindeki büyüme ile mektup gönderimindeki azalmayı dengeleyerek büyüme kaydetti. Şirket bu büyümenin yeniden yapılanmanın bir sonucu olduğunu belirtiyor. Rosini "2022'ye kadar yıllık kargo teslimat sayımızı 45 milyon'dan 100 milyona çıkarmayı amaçlıyoruz." dedi. Şirket e-ticaret kargo teslimatı alanında pazar payını da yüzde 33'ten yüzde 40'a çıkarmayı hedefliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği