Polonya’da 200 milyon yıllık yeni bir fosil keşfedildi

Triasik dönemin sonlarında, günümüzden 200 milyon yıl önce, sürüngen özellikleri gösteren, gaga gibi bir ağza sahip dev bir otobur canlı yaşamış olabilir.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dünya üzerinde, Triasik dönemin sonlarında, günümüzden 200 milyon yıl kadar önce, sürüngen özellikleri gösteren, gaga gibi bir ağza sahip olan dev bir otobur canlı yaşamış olabilir. Science dergisinde yayımlanan makaleye göre Polonyalı araştırmacılar, Polonya’nın güneyinde, fil boyutlarında bir canlının fosilini buldu. Araştırmanın yapıldığı köyden adını alan ‘Lisowicia bojani’ adlı canlının memelilerle aynı evrimsel dalda yer aldığı belirtiliyor. Triasik dönemde yaşayan tek otobur dev canlının dinozorlar olduğu düşüncesi de böylece yeniden tartışmaya açılmış hale geldi.

Geçmişte de dikinodon (dicynodont) olarak adlandırılan hayvanlara dair benzer fosiller bulunmuştu ancak bu fosiller daha önceki dönemlere aitti. Dünyadaki çoğu tür daha sonra gerçekleşen bir dizi doğal felaketle yok olmuştu.

Tek dev otoburlar dinozorlar olmayabilir

İsveç Uppsala Üniversitesi’nden Paleontolog Grzegorz Nirdzwiedzki “Permiyen-Triyas yok oluşunun ardından memeliler ve onların akrabalarının gölgeye çekildiğini ve bu sırada dinozorların çok büyük boyutlara ulaştığını düşünüyorduk.” diyor. Dev dikinodonların, sauropod dinozor ailesi ile aynı dönemde yaşadığının keşfedilmesi, Triasik dönemdeki çevresel faktörlerin devliğe neden olmuş olabileceğini gösteriyor.

Bu araştırmada yer almayan Kuzey Carolina Doğal Bilimler Müzesi dikinodon uzmanı Christian Kammerer, Lisowicia’nın boyutunun şaşkınlık verici olduğunu söylüyor. Kammerer “Büyük dikinodonların yaşadığı daha önce de biliniyordu ancak bu boyutta oldukları hiç görülmemişti.” diyor. Kammerer ayrıca dikinodonların ve dinozorların aynı zaman diliminde yaşadığını ancak aynı yaşam alanlarında bulunduklarına dair bir kanıtın olmadığını söylüyor. “Yine de bence bu oldukça ilgi çekici ve önemli bir araştırma” diyen Kammerer “Bu çalışma bize Triasik dönem erken memeli akrabaları hakkında öğrenecek çok şeyimiz olduğunu gösteriyor.” diyor.

Kaynak: CBS News

Dünya üzerinde, Triasik dönemin sonlarında, günümüzden 200 milyon yıl kadar önce, sürüngen özellikleri gösteren, gaga gibi bir ağza sahip olan dev bir otobur canlı yaşamış olabilir. Science dergisinde yayımlanan makaleye göre Polonyalı araştırmacılar, Polonya'nın güneyinde, fil boyutlarında bir canlının fosilini buldu. Araştırmanın yapıldığı köyden adını alan 'Lisowicia bojani' adlı canlının memelilerle aynı evrimsel dalda yer aldığı belirtiliyor. Triasik dönemde yaşayan tek otobur dev canlının dinozorlar olduğu düşüncesi de böylece yeniden tartışmaya açılmış hale geldi.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği