İlk dinozorların DNA sırları çözüldü

İngiltere Kent Üniversitesi araştırmacıları, dinozorların neden bu kadar farklı çeşit ve şekle sahip olduğunu açıklayan genetik sırrı açığa çıkardı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İngiltere Kent Üniversitesi araştırmacıları, dinozorların neden bu kadar farklı çeşit ve şekle sahip olduğunu açıklayan genetik sırrı açığa çıkardı. Genetik çeşitlilik dinozorların değişen çevreye hızla uyum sağlamasını ve buna göre evrimleşmesini sağladı. Bu sayede dinozorlar Dünya üzerinde 180 milyon yıl boyunca hüküm sürdü.

DNA çalışmasını gerçekleştiren araştırmacılar yakın zaman Jurassic Park filminde olduğu gibi dinozor geliştirmenin mümkün olmadığını söylüyor.

Dinozorların üstesinden gelemediği önemli bir engel vardı: 66 milyon yıl önce Dünya’ya çarpan dev gök taşı. Bu çarpışmanın ardından karada yaşayan tüm dinozorlar hayatını kaybetti. Uçan dinozorlar ise bugünkü kuşlara evrildi. Prof. Darren Griffin’in ekibi ilk dinozorların genetik özelliklerini belirlemek için matematiksel teknikler kullandı. Çalışmada dinozorların bugünkü en yakın akrabaları kuşlar ve kaplumbağalardan faydalanıldı.

Çok kromozom, çok çeşitlilik

Elde edilen sonuçlar dinozor DNA’sının kromozom adı verilen bir çok yığın halinde toplandığını gösteriyor. Kuşlarda genellikle 80 civarı kromozom bulunuyor. Bu rakam insanlardaki kromozom sayısının neredeyse 3 katı. Kuşların dünyadaki en çeşitli hayvan türlerinden biri olduğunu belirtmek gerek. Eğer Prof. Griffin’in düşündüğü gibi dinozorlarda da çok sayıda kromozom bulunuyorsa bu durum dinozorların şekil ve boyutlarındaki çeşitliliği açıklayabilir.

Prof Griffin: “Biz bu durumun çeşitliliği ortaya çıkardığını düşünüyoruz. Çok fazla kromozom sahibi olmak dinozorların genlerini diğer hayvan türlerine göre daha fazla karıştırabildiği anlamına geliyor. Bu karıştırma işlemi dinozorların daha hızlı evrim geçirmesine ve gezegen değiştikçe hayatta kalabilmelerine yardımcı oluyor.

“Kuşlar aslında dinozor”

Kent Üniversitesinden Dr. Rebecca O’Connor “Fosil kanıtlar ve şimdi de bizim çalışmamız, kuşlar ve dinozorların uzak akraba değil aslında aynı tür olduklarını gösteriyor. Bugün gördüğümüz kuşlar aslında dinozor.” diyor.

Fosillerden tarih öncesi dinozor DNA’sına ulaşabilme ihtimalimiz biraz şüpheli. Genetik maddeler zaman içinde bozuluyor. Bugüne dek kaydettiğimiz en eski DNA 1 milyon yıl öncesine ait. Dinozorlar ise 66 ila 245 milyon yıl önce yaşamıştı.

Prof. Griffin ve ekibinin kullandığı teknik, dinozorların DNA’sının nasıl olduğunu daha detaylı bir şekilde anlamamızı sağlayabilir. Ancak bu, dinozorları yeniden yetiştirmek için yeterli olmayacak. Prof. Griffin “Yakın zamanda Jurassic Park kurmamız mümkün değil. Bugün bir deve kuşunun yumurtasına tavuk DNA’sı yerleştirdiğinizde bir tavuk ya da deve kuşu elde edemiyorsunuz. Elinizde hiçbir şey olmuyor. Aynırı velociraptor ve T-Rex için de geçerli. Bu işe yaramaz.” diyor.

Kaynak: BBC

İngiltere Kent Üniversitesi araştırmacıları, dinozorların neden bu kadar farklı çeşit ve şekle sahip olduğunu açıklayan genetik sırrı açığa çıkardı. Genetik çeşitlilik dinozorların değişen çevreye hızla uyum sağlamasını ve buna göre evrimleşmesini sağladı. Bu sayede dinozorlar Dünya üzerinde 180 milyon yıl boyunca hüküm sürdü.Yorumunuz: