İki dinozor iskeleti 1,4 milyon Dolar’dan satışta

Paris'teki Binoche et Giquello müzayede evi, toplamda 1,4 milyon Dolar'a satılacağını tahmin ettiği iki dinozor iskeletini satışa çıkardı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Paris’teki bir müzayede evi, bir Allosaurus ve bir Diplodocus olmak üzere iki dinozor iskeletini satışa çıkardı. Müzayede evinin tahminine göre iskeletler toplamda 1,4 milyon Dolar’a satılacak. Alıcıların ise genellikle bu kadar yüksek meblağlardan uzak duran müzeler değil de özel müşteriler olacağı düşünülüyor.

Salı günü Agence France-Presse haber ajansına açıklama yapan Binoche et Giquello müzayede evi Dinozor Uzmanı Iacopo Briano “Fosil piyasası artık sadece bilimcilerle sınırlı değil. Tıpkı tablolar gibi, dinozorlar da dekorasyon için havalı ve trend parçalar haline geldi.” dedi.

Müzayede evinin açıklamasında belirtildiği üzere, Allosaurus türüne 650 bin Euro’ya kadar, Diplodocus türüne ise 500 bin Euro’ya kadar fiyat verileceği tahmin ediliyor. Yüzde 60’ı eksiksiz halde olan Allosaurus iskeleti, yaklaşık 4 metre uzunluğunda. Diplodocus ise daha büyük; uzunluğu yaklaşık 12 metre. Ancak müzayede evi bu iskeletin ne kadarının eksik olduğu bilgisini paylaşmadı. Bu da akıllara iskeletin komik derecede eksik olabileceği ihtimalini getiriyor.

Bilim açısından olumlu bir durum değil

Society of Vertebrate Paleontology, bilimsel açıdan önemli örneklerin özel satışını kınıyor. Inverse‘ün 2016 yılında yaptığı bir haberde de belirttiği üzere, özel fosil piyasası 90’lı yıllarda Jurrasic Park’ın gösterime girmesiyle büyük bir patlama yaşadı. O zamanlarda Field Doğal Tarih Müzesi, şimdiye kadar bulunan en eksiksiz fosil örneği Sue’yu bilimcilere ve halka açık tutabilmek için 8 milyon Dolar’dan fazla para ödemişti. O zamandan beri müzeler, Paris’te gerçekleşen açık artırmadaki kadar yüklü miktarlar ödemek konusunda isteksiz davranıyor. Özel koleksiyoncular ve bilimciler arasındaki uçurum giderek açılıyor. Dinozor iskeletleri elit müşterilerin ilgisini daha çok çektikçe, halkın ve bilim camiasının dinozor iskeletlerine erişimi kısıtlanıyor. Aslında Binoche et Giquello, dinozor fosillerini özel koleksiyonculara satarak fosilleri bilimsel araştırmalardan uzaklaştırmış oluyor.

Fosilleri satmak bilim camiası açısında iyi olmasa da satmamak da iyi bir seçenek değil. Son yıllarda yapılan birkaç açık artırmanın umulduğu gibi sonuçlanmadığını göz önünde bulundurursak, dinozor fosili balonu sönmüş gibi duruyor. Ayrıca satıcıların uygun gördüğü meblağları kimse vermek istemeyince fosiller kasalara kilitlenip bırakılabiliyor. Bu durumda da, fosil ne tek bir özel koleksiyoncuya ne de bir müzeye gitmiş oluyor.

Evde bir dinozor sergilemek epeyce havalı bir durum olsa, açık artırma sürecinin paleontolojinin gelişimine veya halkın bilimi kavramasına yardımcı olmadığı gayet açık.

Kaynak: Inverse

Paris'teki bir müzayede evi, bir Allosaurus ve bir Diplodocus olmak üzere iki dinozor iskeletini Çarşamba günü satışa çıkardı. Tıpkı duvarları süsleyen tablolar gibi dinozor iskeletleri de son yıllarda dekorasyon için trend parçalar haline geldi. Ancak dinozor iskeletlerinin açık artırma ile satılması hem bilimcilerin araştırma yapabilmesi hem de halkın konu hakkında bilgi edinebilmesi açısından sınırlayıcı oluyor ne yazık ki.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği