Plastik yiyen mantar türü keşfedildi

Pakistan’daki bir çöplükte keşfedilen bir mantar türünün plastiği birkaç hafta gibi kısa bir süre zarfında çözebildiği anlaşıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kew Bahçeleri’nin öncü bilimcileri, insanlığın plastiğe karşı verdiği savaşı kazanmanın bir mantar türüyle mümkün olabileceğini söylüyor.

Geçtiğimiz yıl bir grup Çinli bilimcinin Pakistan’daki bir çöp toplama alanında bulduğu bir mantar türü (Aspergillus tubingensis) plastik molekülleri arasındaki bağları koparıp kendi yapısındaki miselyumu kullanarak plastiği bölüyor. Bu süreç birkaç hafta sürüyor. Plastiğin doğal şekilde çözülmesi için on yıllar geçmesi gerektiği gerçeğini unutmamak gerek.

Araştırmanın henüz başlarında olduklarını söyleyen bilimciler, plastik yiyebilen mantarın faydalarını 5-10 yıl içinde görebileceğimizi de ekledi. Telegraph’ın yakın zamanda yaptığı bir inceleme, Britanya’dan Polonya’ya geri dönüşüm için gönderilen plastiğin aslında yakıldığını, böylece atmosfere zararlı zehirli parçacıklar yayıldığını ortaya koydu.

Plastik yiyen mantarın geri dönüşüm sürecini kökten değiştirmesi ve plastikler için sürdürülebilir bir ayrıştırma yöntemi oluşturması ümit ediliyor. Makale, mantarın bira, penisilin, toz deterjan ve peynir açısından da önemli olduğunun altını çiziyor.

Mantar türlerinin çoğu bilinmiyor

Günümüzde mantar türlerinin yüzde 93’ünün bilim tarafından keşfedilmediğine, yeryüzünde en az 3 milyon mantar türü olduğuna inanılıyor. Kew Bahçeleri’nde kıdemli mantar uzmanı olan Ester Gaya, “Mantar hakkındaki düşünme biçimimizi değiştirmemiz gerek. Mantar olmasaydı çöplerin içinde boğulup ölürdük. Ancak mantarlar hakkında bilmemiz gereken daha çok şey var.” diyor.

Dünyanın çeşitli yerlerinde her yıl 2 bin civarında yeni mantar türü keşfediliyor. 2017’de keşfedilen mantar türlerinden en çok öne çıkanlar tozun altında, bir yağlıboya tablosunun üstünde ve bir tırnağın altında keşfedilen mantar türleri oldu.

Kaynak: Telegraph

Bir grup bilimci, Pakistan’daki bir çöp toplama alanında Aspergillus tubingensis adlı bir mantar türü keşfetti. Bu mantar türünün plastiği birkaç hafta içinde çözebildiği fark edildi. Bu mantar türünün insanlığın plastiğe karşı verdiği savaşta kilit rol oynaması umuluyor.2 yanıt

 1. Mansur Güzel avatarı
  Mansur Güzel

  Bu mantarla ilgili bir proje hazırlamak istiyoruz. BU mantar çeşidini nasıl buluruz.Bilgisi olan var mı acaba?

  1. yasemin avatarı
   yasemin

   merhaba nereden bulunduğu ve yetiştirilebiliniyor mu öğrendiniz mi ?

Yorumunuz: