Peter Thiel, “FBI ve CIA Google’ı soruşturmalı”

Facebook yöneticisi ve milyarder yatırımcı Peter Thiel, Google'ın Çin ordusu ile iş birliği halinde çalıştığını iddia ederek CIA ve FBI'ı göreve çağırdı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bu yazı, konusunda uzman okurlarımızın yazılarına yer verdiğimiz konuk yazar programı kapsamında yayımlanmıştır. Siz de katkıda bulunmak isterseniz yazı paylaşım sayfamızı kullanabilirsiniz.

Konuk yazar: Gizem Yılmaz

Axios’un bir raporuna göre, milyarder yatırımcı Peter Thiel, FBI ve CIA’in, Çin istihbaratının Google’a sızıp sızıp sızmadığını soruşturması gerektiğini söyledi. Thiel, Alphabet’e ait Google’ın, Amerika ordusu yerine Çin ordusu ile çalışma konusunda “haince bir karara kalkıştığı” iddiasını ortaya attı. Geçtiğimiz yıl, Google’ın Çin’de sansürlenmiş bir arama servisi başlatmak için tartışmalı bir proje üzerinde çalıştığı açığa çıktıktan sonra şirket eleştirilerin hedefi olmuştu.

Facebook yönetim kurulu üyesi Thiel, Washington, D.C.’de Ulusal Muhafazakarlık Konferansı’nda yaptığı bir konuşmada Google’a 3 soru yöneltilmesi gerektiğini söyledi:

  • “Birincisi, yapay zeka üzerinde yaptığınız Manhattan Projenize kaç yabancı istihbarat ajansı sızdı?”
  • “İkincisi, Google’ın üst düzey yönetimi, Çin yapay zekası tarafından şirketlerine tamamen sızıldığını kabul ediyor mu?”
  • “Üçüncüsü, tamamen sızıldığını kabul ettikleri için mi Amerika ordusu yerine Çin ordusu ile çalışma yönünde haince bir karara kalkıştınız?”

Thiel, bu soruların FBI ve CIA tarafından sorulması gerektiğini dile getirdi.

Bir Google sözcüsü ise iddialar üzerine “Daha önce de belirttiğimiz gibi Çin ordusu ile çalışmıyoruz.” dedi.

Google’ın son yıllardaki hamleleri tepki çekmişti

Geçen yıl Google’ın Çin’de bu tür bir projeye başlaması tepki çekmişti. Bunun, Çin’in web araması piyasasında yıllarca yer almamanın getirdiği kaybı yerine koymaya yönelik bir hamle olduğu söylendi. Dragonfly olarak bilinen projeyi yüzlerce çalışan protesto etti. Geçtiğimiz Aralık ayında yayımlanan bir rapor, Google’ın proje üzerinde çalışmayı durdurduğunu belirtmişti.

Başka bir raporda ise Google’ın, ABD Savunma Bakanlığı ile biten kontratını yenilemeyeceğini belirtiyordu. Bu kontratın getirdiği ortaklık, Google’ın dron videolarını yapay zeka aracılığıyla analiz ve yorumlama konusunda Pentagon’a yardımcı olması üzerineydi.

Kaynak: CNBC

Axios'un bir raporuna göre, milyarder yatırımcı Peter Thiel, FBI ve CIA’in, Çin istihbaratının Google’a sızıp sızıp sızmadığını soruşturması gerektiğini söyledi. Thiel, Alphabet’e ait Google’ın, Amerika ordusu yerine Çin ordusu ile çalışma konusunda "haince bir karara kalkıştığı" iddiasını ortaya attı. Geçtiğimiz yıl, Google’ın Çin’de sansürlenmiş bir arama servisi başlatmak için tartışmalı bir proje üzerinde çalıştığı açığa çıktıktan sonra şirket eleştirilerin hedefi olmuştu.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği