Peeple kullanıma sunuldu

Geçen yıl açıklandığında ABD'de büyük tartışmalara sebep olan kişilik puanlama uygulaması Peeple piyasaya sürüldü.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kişilik puanlama uygulaması Peeple kullanıma hazır. Geçen yıl açıklandığında büyük tartışmalara sebep olan Peeple, kullanıcıların diğer kullanıcılara puan vermesi için tasarlanmış bir uygulama. FourSquare ya da Yelp gibi uygulamalarda mekanın özellikleri puanlanıyor ve buna göre mekanlar başka insanlara öneriliyor ya da uzak durulması tavsiye ediliyor. Peeple da aynı mantıkla çalışıyor ancak burada oylanan mekanlar değil gerçek insanlar.

Herkesin sevmediği insanlarla ilgili kötü şeyler yazacağı ve bunun bir çok ilişkinin bitmesine hatta başka insanların psikolojik durumunun bozulmasına sebep olacağı düşünüldüğü için uygulamanın asla piyasaya sürülmemesi gerektiği söylenmişti. Ancak uygulamanın yaratıcıları Nicole McCullough ve Julia Cordray insanların aslında iyi niyetli olduklarını ve bu uygulamanın insanları mutlu edeceğini savundular. Uygulama ilk açıklandığında insanların başkaları adına da profil açıp oylama yapabilecekleri söylenmişti. Bu karardan vazgeçen yapımcılar uygulamaya sadece kayıt olan kişilerin oylanabilmesine karar verdiler.

Ayrıca yeni versiyonda kullanıcılar yayınlanmasını istemedikleri yorumları gizleyebilecekler. Ancak uygulamanın ilerleyen zamanlarda piyasaya sürülecek ücretli versiyonunu satın alanlar, gizlenenler dahil tüm yorumları görebilecekler. Uygulamada üç farklı kategoride oylama yapılabilecek. Profiller ‘kişisel’, ‘profesyonel’ ve ‘romantik’ kategorilerinde oylanacaklar. Uygulama ayrıca çevrenizdeki insanların profillerini inceleme ve istediklerinizle mesajlaşabilme imkanı da sunuyor.

Tartışmalı uygulama bu hafta başında Kuzey Amerika’daki kullanıcılar için kullanıma açıldı ve yakın zamanda diğer ülkelerde de indirilebilmesi bekleniyor.

ABD'li iki girişimcinin geçen yıl tanıtımını yaptığı kişilik puanlama uygulaması Peeple bu haftadan itibaren kullanıma sunuldu. İnsanlar üzerinde olumsuz etkileri olabileceği için gelen eleştiriler üzerine uygulamaya negatif yorumları saklama özelliği eklendi. İlerleyen zamanlarda uygulamaya parayla satın alınacak bir özellik eklenerek negatif yorumların da görülebilmesi sağlanacak.

1 Yorum

  • “Uygulama ilk açıklandığında insanların başkaları adına da profil açıp oylama yapabilecekleri söylenmişti. Bu karardan vazgeçen yapımcılar uygulamaya sadece kayıt olan kişilerin oylanabilmesine karar verdiler.”

    Başkası adına profil açmak engellenmiş değil hala anladığım kadarıyla. Mesela benim adıma kimse orada profil açmasın, bunu engelleyebilecekler mi?

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği