Otomatik oynayan videoları ve sonsuz kaydırmayı yasaklamak için yasa teklifi sunuldu

Kullanıcıyı uygulamaya 'bağımlı' hale getiren tasarım özelliklerini hedef alan yeni bir yasa tasarısı sunuldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Snapstreak‘ler, YouTube’un otomatik oynayan videoları ve sonsuz kaydırma gibi özellikler, teknoloji endüstrisinin ‘bağımlılık yaratan’ tasarımını hedefleyen yeni bir yasanın tehdidi altında.

Yasa tasarısı ABD’nin Missouri eyaleti senatörü Josh Hawley tarafından sunuldu. Hawley’nin Sosyal Medya Bağımlılığını Azaltma Teknoloji Yasası, kullanıcıları platformda daha fazla tutmak için tasarlanan (Snapstreak gibi), ürünlerin sürekli kullanımını teşvik eden özellikleri yasaklayacak.

“Teknoloji devlerinin iş modeli bağımlılıktan besleniyor”

Hawley konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Teknoloji devleri, bağımlılık üzerinden işleyen bir iş modeli benimsemiş durumda. Bu alandaki yeniliğin çoğu daha iyi ürünler üretmek için değil, uzaklaşması zor psikolojik hileler kullanarak kullanıcının dikkatini daha çok çekmek için yapılıyor.” ifadesini kullandı.

Federal Ticaret Komisyonu’nun geçen hafta Facebook ile yaptığı uzlaşmada, yanıltıcı tasarım konusunun yeri büyüktü. Hawley’nin yasası da teknoloji devlerinin kullanıcıları platforma çekmesini sağlayan yanıltıcı modelleri kullanmayı yasadışı hale getirecek. Mesela kullanıcıların daha iyi ve daha bilinçli tercihler yapmasına yardımcı olmak için ‘kabul et’ ve ‘reddet’ işaret kutucuklarının aynı yazı tipiyle yazılması, aynı formatta ve boyutta olması gerekecek.

Teknoloji devleri, uygulamada geçirdiğimiz süreyi takip eden araçlar sunmak zorunda kalabilir

Geçtiğimiz ay, ikna edici teknoloji uzmanları bir panel düzenledi. Eski bir Google tasarım etikçisi olan Tristan Harris, teknoloji devlerinin kullanıcının o platformda geçirdiği süreyi nasıl artırdığını açıkladı. Harris bu durumu, “Bu bardağın alt kısmını çıkarıp bardağa sürekli olarak su doldurmaya devam edersem ne zaman su içmeyi bırakmanız gerektiğini anlayamazsınız. Sonsuz kaydırma özelliği olan uygulamalarda yaşanan durum bu.” örneğiyle açıkladı. Apple gibi bazı şirketler, kullanıcıların farklı uygulama ya da internet sitelerinde ne kadar vakit geçirdiklerini takip eden araçlar sunuyor. Eğer Hawley’nin yasa tasarısı kanunlaşırsa sosyal medya şirketleri de platformda geçirilen süreyi takip eden benzer araçlar uygulamak zorunda kalacak.

Kaynak: The Verge

 

ABD'nin Missouri eyaleti senatörü Josh Hawley'nin sunduğu yasa tasarısı, kullanıcıları platformda daha fazla tutmak için tasarlanan (Snapstreak gibi), ürünlerin sürekli kullanımını teşvik eden özellikleri yasaklayacak. Hawley konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Teknoloji devleri, bağımlılık üzerinden işleyen bir iş modeli benimsemiş durumda. Bu alandaki yeniliğin çoğu daha iyi ürünler üretmek için değil, uzaklaşması zor psikolojik hileler kullanarak kullanıcının dikkatini daha çok çekmek için yapılıyor." ifadesini kullandı. Eğer Hawley'nin yasa tasarısı kanunlaşırsa, kullanıcıların daha iyi ve daha bilinçli tercihler yapmasına yardımcı olmak için 'kabul et' ve 'reddet' işaret kutucuklarının aynı yazı tipiyle yazılması, aynı formatta ve boyutta olması gerekecek. Ayrıca sosyal medya şirketleri, kullanıcının platformda geçirdiği süreyi takip etmesini sağlayan araçlar uygulamak zorunda kalacak.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği