Nikotin bağımlılığının beyindeki merkezi bulundu

Rockefeller Üniversitesi'nden bir ekip, beyinde özellikle nikotine tepki veren bir bölge buldu. Gelişme, nikotin bağımlılığının ortadan kaldırılması açısından faydalı olabilir.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Beyin araştırmacıları, özellikle nikotine tepki veren küçük bir beyin hücresi grubu tespit etti. Bu gelişme, nikotin bağımlılığın temel sebebini ortaya koyabilir.

Farelerin beyinlerindeki bu hücre grubuyla oynayan bilimciler, farelerde nikotin bağımlılığını engellemeyi başardı. Yapılan araştırmanın sonuçları sadece nikotin bağımlılığı bilmecesinin önemli bir parçasını çözmekle kalmadı, ileride bağımlılığın ortadan kaldırılması için yeni tedaviler bulmamıza da katkı sağlayabilir.

Sigara önlenebilir bir ölüm sebebi

En fazla bağımlılık yaratan üçüncü madde olduğu düşünülen nikotin, insanlığın kullandığı en popüler keyifli verici maddelerden biri. İnsan beyninde bu kadar güçlü bir etkisi olduğu için de bırakması oldukça güç bir madde. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne göre sigara, önlenebilir ölüm sebeplerinin başında geliyor. ABD’de her yıl yaklaşık bin 300 kişi sigara kullanımından veya sigaraya maruz kalmaktan dolayı hayatını kaybediyor.

İşte bu yüzden Rockefeller Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar beyin kimyasını araştırarak sigara bağımlılığını önleyebilecek yeni potansiyel ilaçlar bulmaya çalışıyordu. Bunun için ekip ortabeyinde bulunan iki küçük bölgeye odaklandı. Birbirine bağlı bu iki bölge, madde bağımlılığıyla ilişkili olarak biliniyor. Ayrıca, nikotinin kana karıştığında ve beyne doğru ilerlediğinde tutunduğu alıcılar da bu bölgelerde bulunuyor.

Ekip, nikotin bağımlılığı açısından önem arz eden bu bölgelerde sinir ileticilerin belirli mekanizmaları olduğunu daha önceden keşfetmişti. Bu kez, işi biraz daha ileri götürerek kronik şekilde nikotine maruz kaldıktan sonra bu bölgelerden birindeki beyin hücrelerinin küçük bir bölümünün aktivitelerinin değiştiği gözlemlendi.

Normalde beyne nikotin girdiğinde habenula (yukarıda bahsi geçen bölgelerden ilki) IPN’e (bahsi geçen ikinci bölge) maddenin keyif verici etkisini azaltan bir sinyal gönderir. Böylece nikotin alımı sınırlanır. Fakat nikotin bağımlılığının en büyük özelliklerinden biri, maddeye karşı duyarsızlaşmak ve daha fazla nikotin alma ihtiyacı duymaktır.

Altı gün boyunca içine az miktarda nikotin karıştırılmış su içirilen fareleri kullanan araştırmacılar, kronik şekilde nikotine maruz kalmanın Amigo1 adını verdikleri nöron grubunda değişikliğe sebep olduğunu fark etti. Bu nöronlar habenuladan gelen sinyali körelten iki farklı sinir iletici yayıyor. Ekip lideri Sinirbilimci Ines Ibanez-Tallon, “Eğer nikotine uzun süre boyunca maruz kalırsanız nikotinin etkisini körelten kimyasalları daha fazla salgılarsınız. Bu da nikotine karşı duyarsızlaşmanıza sebep olur.” diyor.

İnsanlar için de geçerli olabilir

Yaşanan gelişme, beynimizin verdiği tepkiyi değiştirerek nikotin bağımlılığına son verebilecek bir tedavi bulmak açısından son derece önemli bir ipucu oluşturuyor. Amigo1 nöron grubunun nikotin bağımlılığının asıl sebebi olup olmadığını görmek isteyen araştırmacılar, bu hücrelerdeki nikotin alıcılarını oluşturan genlerden birinin kendini belli etme şeklinde değişiklik yaptı. Daha sonra fareler, önceden nikotinli su içtikleri yerde veya diğer bölgede (‘koşullu yer tercihi’ olarak adlandırılıyor) gezinebilecekleri şekilde serbest bırakıldı.

Amigo1 nöronları bastırılan farelerin nikotinli su içtikleri bölgeyi tercih etmediği, Amigo1 nöronları uyarılan farelerin ise daha fazla nikotinli su içmek için o bölgeye yöneldiği tespit edildi. Bu sonuçlar sadece farelerden elde edildi fakat bizim beyin yapımız farelerinkine benzer olduğu için araştırma sayesinde insanların nikotin bağımlılığına dair de fikir edinilebileceğini düşünülüyor. Araştırmacılar beynin hangi bölgesine odaklanmaları gerektiğini keşfettiklerine göre, nikotin bağımlılığıyla başa çıkmak için yeni yollar aramak üzere Amigo1 nöronlarını yönetmeye çalışabilirler. Yapılan araştırma PNAS‘ta yayımlandı.

Kaynak: Science Alert

Rockefeller Üniversitesi'nden bir ekip, beyinde özellikle nikotine tepki veren bir bölge buldu. Altı gün boyunca içine az miktarda nikotin karıştırılmış su içirilen fareleri kullanan araştırmacılar, kronik şekilde nikotine maruz kalmanın Amigo1 adını verdikleri nöron grubunda değişikliğe sebep olduğunu fark etti. Amigo1 nöron grubunun nikotin bağımlılığının asıl sebebi olup olmadığını görmek isteyen araştırmacılar, bu hücrelerdeki nikotin alıcılarını oluşturan genlerden birinin kendini belli etme şeklinde değişiklik yaptı. Daha sonra fareler, önceden nikotinli su içtikleri yerde veya diğer bölgede ('koşullu yer tercihi' olarak adlandırılıyor) gezinebilecekleri şekilde serbest bırakıldı. Amigo1 nöronları bastırılan farelerin nikotinli su içtikleri bölgeyi tercih etmediği, Amigo1 nöronları uyarılan farelerin ise daha fazla nikotinli su içmek için o bölgeye yöneldiği tespit edildi. Bu sonuçlar sadece farelerden elde edildi fakat bizim beyin yapımız farelerinkine benzer olduğu için araştırma sayesinde insanların nikotin bağımlılığına dair de fikir edinilebileceğini düşünülüyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği