Orkut’un yaratıcısından yeni sosyal ağ

Google’ın ilk sosyal ağı Orkut’un kurucusu Orkut Büyükkökten daha fazla iletişim sağlamayı amaçlayan Hello Network adlı yeni bir girişimle karşımızda.

Yayın tarihi:

Haber Özeti

Tam Sürüm

Genel inanışa göre teknoloji ve teknolojik bağımlılıklarımız bizi daha da yalnızlaştırıyor. Orkut Büyükkökten’e göre ise bu yanlış bir inanış. Büyükkökten, teknolojinin arkadaşlıkları kolaylaştırma potansiyeli olduğunu ama henüz doğru uygulamayı bulmadığımızı düşünüyor. Kara Swisher’ın ev sahipliğini yaptığı Recode Decode programının son bölümüne konuk olan Büyükkökten, “Hayattaki en büyük tutkularım insanlar ve insanları teknoloji vasıtasıyla birbirine bağlamak. Bugün topluma baktığımda yüzde 99’umuzun daha fazla iletişim kurması gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

Büyükkökten ilk sosyal ağı Club Nexus’u Stanford’da üniversite öğrencisiyken kurmuştu. Bu sosyal ağın getirdiği başarı Büyükkökten’i daha büyük bir başarıya götürerek Google’ın ilk sosyal ağı olan ‘Orkut’u kurmasını sağlamıştı. Fakat Orkut, Brezilya ve Estonya gibi bazı ülkelerde büyük ses getirirken diğer ülkelerde pek merak uyandırmamış ve 2014 yılında kapatılmıştı. Şimdilerde Google’dan ayrılan Büyükkökten, Hello Network adı verilen ve yeni arkadaşlar edinmeyi kolaylaştıran yeni bir sosyal girişim ile karşımızda.

İletişim ihtiyacı var

Büyükkökten, “Eğer insanlığa bakacak olursak 7,4 milyar bireyden oluşan karmaşık bir ağ olduğunu görürüz. İnsanların birbiriyle iletişime geçmesi için çok büyük bir ihtiyaç var ve kolaylıkla iletişime geçmemizi sağlayan birçok teknoloji olsa da bu iş gittikçe zorlaşıyor.” diyor. Büyükkökten’e göre günümüzdeki sosyal medya sitelerinin sorunu insanların birbirine karşı doğal davranmalarını teşvik etmekten ziyade kendilerini olduklarından farklı göstermeye çalışmalarını sağlaması.

Büyükkökten, “Mesela boşanmak üzere olan iki arkadaşım var ama Facebook’taki fotoğraflarına baksanız beraber pikniğe gidiyorlar. Ben bunun gerçek olmadığını biliyorum ama fotoğraflara bakan herkes öyle olmadığını anlayamıyor. Paylaşım yaparak birbirimizde güven duygusu uyandırırız. Kendi gerçek kişiliklerimizi paylaşabiliyor olmalıyız, ancak bu sayede bizi birbirimizden ayıran duvarları yıkabiliriz.” şeklinde bir örnek veriyor ve aramızdaki duvarları yıkmak için gerçek kişiliklerimizi paylaşmamız gerektiğini söylüyor.

Kaynak: Recode

Google’ın ilk sosyal ağı Orkut’un kurucusu Türk yazılımcı Orkut Büyükkökten, katıldığı Recode Decode adlı programda insanların birbiriyle daha fazla iletişime geçmesinin hayattaki en büyük tutkularından biri olduğunu belirtti. Büyükkökten bu amaç doğrultusunda Hello Network adı verilen yeni bir sosyal ağ kurdu. İnsanların sosyal medya üzerinde oldukları gibi davranmalarının iletişim sorununu çözeceğine inanan Büyükkökten yeni girişimde bu samimiyeti sağlamayı amaçlıyor.3 yanıt

 1. Ahmet Tezer avatarı
  Ahmet Tezer

  Arkadaş iyi hoş bir uygulama yapmış tebrikler. Neden kendi vatandaşını düşünüp Türkçe dil seçeneği eklememiş. Sosyal Ağları en etkin kullanan bir potansiyeli göz ardı etmis.

  1. Aytekin avatarı
   Aytekin

   Dünya da popüler diller arasında maleseef türkçe yok ingilizce ile başlamak her zaman bir sıfır önde yapar projeyi.

Yorumunuz: