Facebook ve Twitter dışında başka bir dünya mümkün

Yahoo’nun eski başkanı Sue Decker tarafından yaratılan Raftr adlı girişim, sosyal medyanın Facebook ya da Twitter’dan ibaret olmadığını kanıtlayabilir.

Haber Özeti

Tam Sürüm

“Sosyal medya” terimi günümüzde sadece Facebook, Twitter ve Reddit gibi popüler sitelerle bağdaşlaşmış durumda. Yahoo’nun eski başkanı Sue Decker’ın ortaya koyduğu Raftr adlı yeni girişim ise bu klişeyi ortadan kaldırmaya hazırlanıyor. Decker, Raftr’ın yatırımcılarından birisi olan -Harrison Metal’ın kurucusu- Michael Dearing; Kara Swisher’ın sunduğu Recode Decode’un son bölümüne konuk oldular.

Decker ve Dearing programda Raftr’ın insanlardan ziyade belirli konuları takip etmenizi sağladığını belirtti. Örneğin, kullanıcı hesapları e-mail adreslerinden ziyade telefon numaralarıyla eşleşmiş durumda, bu da birden fazla üyelik alınmasını zorlaştırıyor. Dearing, “Twitter’da yaklaşık 800 kişiyi takip ediyorumdur. Bu 800 kişiyi 800 tane megafona benzetmek yanlış olmaz. Çoğu boş ses çıkartıyor.” diyor.

Daha ciddi bir platform

Dearing, “Raftr’ı çok katlı bir gece kulübüne benzetebiliriz. Ortada kocaman bir parti mevcut ve her katta farklı farklı konular konuşuluyor, katları gezerek farklı muhabbetlere şahit olmak mümkün. Bu farklı katlarda çok ciddi konular da konuşuluyor olabilir elbette. O yüzden Raftr’ın, insanların bilmedikleri konularda boş ses çıkardığı bir platform olmadığını söyleyebiliriz.” diyor. Decker ise Slack ve Nextdoor gibi girişimlerin başarılarını örnek göstererek, sosyal medyanın sadece Facebook ve Twitter ile sınırlı olmadığını, Raftr’ın insanlara kendilerine benzeyen arkadaşlar bulabilecekleri bir platform oluşturacağını belirtti.

Kaynak: Recode

Yahoo’nun eski başkanı Sue Decker tarafından ortaya konan ve Harrison Metal’ın kurucusu Michael Dearing tarafından da desteklenen Raftr adlı sosyal medya oluşumu Facebook ve Twitter’a bir alternatif oluşturabilir. Diğer sosyal medya sitelerinin aksine Raftr üzerinde, kişilerden ziyade belirli konuları takip etmek mümkün. Bu da Facebook ve Twitter gibi sitelerin oluşturduğu kuru gürültüden kaçmamızı sağlayabilir.

2 Yorum

  • Fikir güzel gibi duruyor. Sitelerine girdim ve hayal kırıklığına uğradım. MIRC kullandığımız zamanları renkleri ile karşılaştım v etiksindim. Maalesef yeni insan ve şartları çok acımasız.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği