Okyanuslardaki balık nüfusunda tehlikeli düşüş

Araştırmacılar 1930 ile 2010 arasında okyanuslardaki sürdürülebilir balık stoğunda yüzde 4,1 azalma olduğunu tespit etti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yeni tamamlanan bir araştırmanın sonucuna göre okyanuslardaki balık nüfusu endişe verici bir hızla azalıyor. Bu durum beslenme zincirinin üst bölümündeki canlılar için (aralarında insanlar da var) kötü sonuçlar doğurabilir. Eğer hızlı hareket etmezsek durum daha da kötü bir hal alabilir.

1930’dan 2010’a kadar toplanan veriler sürdürülebilir balık stoğunun ortalama yüzde 4,1 azaldığını gösteriyor. Doğu Çin Denizi ve Kuzey Denizi gibi bazı bölgelerde bu oran yüzde 15 ila 35’e kadar çıkıyor.

Balık nüfusundaki azalmanın sorumluları aşırı avlanma ve iklim değişikliği. Araştırmacılar aynı zamanda iklim değişikliği ile ısınan sular sebebiyle bazı balık türlerinin yeni yaşam alanları bulup nüfusunu artırdığını belirtiyor. New Jersey Rutgers Üniversitesinden Olaf Jensen “Balık nüfusu daha fazla ısınmayı kaldıramaz. Isınmadan fayda sağlayan çoğu türün nüfusu, sıcaklıkların artmaya devam etmesi durumunda azalmaya başlayacaktır.” diyor.

Su ısındıkça oksijen azalıyor

Araştırmacılar küresel ısınmanın dünya genelinde okyanuslarda yaşayan 235 balık popülasyonuna etkilerini inceledi. 38 farklı ekolojik bölgede yapılan araştırmada 124 canlı türü takip edildi. Balıkların yanı sıra bazı kabuklu deniz canlıları ve yumuşakçalar da incelendi. Isınan sular genellikle balıklar için kötü haber demek. Sıcak suda daha az oksijen olmasının yanı sıra, vücut fonksiyonları da zarar görüyor. Sıcak bir yaz gününde üzerinizde bir baskı hissettiyseniz balıkların da ısınan suda ne yaşadığını anlayabilirsiniz.

Yüzde 4,1 azalma, maksimum sürdürülebilir balık hasadında (nüfusu tamamen bitirmeden uzun süre avlayabileceğimiz balık miktarı) görüldü. Araştırmayı yöneten Chris Free “Yüzde 4 kulağa çok fazla gibi gelmiyor ama bu 1,4 milyon ton balık demek.” şeklinde konuştu. Balık stoklarının, özellikle kıyı bölgelerdeki gelişmekte olan ülkelerde hayvansal protein miktarının önemli bir kısmını oluşturduğu göz önünde bulundurulursa bu trend endişe verici. Ayrıca dünya genelinde geçimini balıkçılıktan sağlayan 56 milyon insanın da işleri tehlikede.

Gelişme kaydediliyor

Ama araştırmanın olumlu sonuçları da var. Çoğu balıkçılık şirketi ısınan okyanuslara tepki vermeye başladı. İyi yönetilen balıkçılık şirketleri, balıkların yeniden çoğalabilmesi için hayvanlara zaman tanıyor. Ancak aşırı avlanmayı azaltmak, okyanusların ısınmasının yaratacağı potansiyel etkileri en aza indirmek için yapılması gereken bir şey. Aksi takdirde sıcaklığın artmasıyla durum daha kötüye gidebilir.

Free “Balıkçılık yöneticilerine aşırı avlanmayı ortadan kaldırmalarını, şirketleri yeniden yapılandırmalarını ve iklim değişikliğinin balıkçılık yönetimi kararlarındaki etkilerini dikkate almalarını öneriyoruz. Politikacılar da balık avcılığı konusunda bölgesel farklılıkları düzenlemek için ticaret anlaşmaları ve ortaklık anlaşmaları imzalayarak deniz mahsullerini paylaşma yoluna gidebilir.” diyor.

Kaynak: Science Alert

Yeni tamamlanan bir araştırmanın sonucuna göre okyanuslardaki balık nüfusu endişe verici bir hızla azalıyor. Bu durum beslenme zincirinin üst bölümündeki canlılar için (aralarında insanlar da var) kötü sonuçlar doğurabilir. Eğer hızlı hareket etmezsek durum daha da kötü bir hal alabilir.1930’dan 2010’a kadar toplanan veriler sürdürülebilir balık stoğunun ortalama yüzde 4,1 azaldığını gösteriyor. Doğu Çin Denizi ve Kuzey Denizi gibi bazı bölgelerde bu oran yüzde 15 ila 35’e kadar çıkıyor. Araştırmacılar aşırı avlanmanın önüne geçerek küresel ısınmanın etkilerini azaltmamız gerektiğini söylüyor.Bir yanıt

Yorumunuz: