Nükleer bomba etki haritası

"Dünya üzerindeki herhangi bir noktaya nükleer bomba atılması halinde etkileri ne olurdu?" sorusunu yanıtlayan interaktif bir web sitesi yapıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz yılın sonlarına doğru eski NATO askeri şefi James Stavridis, ABD’nin Kuzey Kore ile nükleer savaşa girmesi ihtimalinin yüzde 10 olduğunu öne sürmüştü. Peki böyle bir çatışmanın etkisi ne olurdu? Bu sorunun cevabı, nükleer bombanın nereye atıldığına bağlı olarak değişiyor.

İklim değişikliği ve nükleer savaşın potansiyel tehlikeleri hakkında farkındalık yaratmaya odaklanan Outrider adlı web sitesi, yeryüzündeki herhangi bir yere gerçekleştirilecek bir nükleer saldırının etkisini ortaya koyan bir çevrimiçi araç sunuyor.

Mesela yukarıdaki görsel, “Eğer Avustralya’nın Sidney şehrine bir W87 nükleer bombası atılsaydı potansiyel ölümcüllük payı ne olurdu? sorusunun cevabını oluşturuyor. Bu tahmine göre, ölen kişi sayısı 114 bin 374 iken yaralanan kişi sayısı 227 bin 350.

Peki aynı bomba New York City’ye atılsa? Böyle bir olay yaklaşık 1 milyon insanın ölümüyle sonuçlanırdı.

W87 ABD yapımı bir nükleer bomba. Peki eğer Ruslar Dünya’da bugüne kadar patlatılmış en büyük ve etkili nükleer bomba olan Çar Bombası’nı patlatmaya karar verse ne olurdu? 6,4 milyon ölü.

Bu interaktif site, Alex Wellerstein’ın geliştirdiği NUKEMAP adlı siteye dayanıyor. Rakamlar NUKEMAP’in modeli kullanılarak hesaplanıyor.

Kaynak: CNet

İklim değişikliği ve nükleer savaşın potansiyel tehlikeleri hakkında farkındalık yaratmaya odaklanan Outrider adlı web sitesi, yeryüzündeki herhangi bir yere gerçekleştirilecek bir nükleer saldırının etkisini ortaya koyan bir çevrimiçi araç sunuyor. İsterseniz siz de dünyanın herhangi bir noktasını seçip potansiyel bir nükleer bombanın orada yaratacağı etkiye bakabilirsiniz.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği