Nokia’nın 5 kameralı yeni telefonu

Nokia markasını kullanan HMD'nin ürettiği en son akıllı telefon Nokia 9 PureView, 5 kamerasıyla daha önce görmediğiniz bir fotoğraf deneyimi sunuyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kamera mı istemiştiniz? Nokia 9 PureView’da istemediğiniz kadar var. HMD’nin en son telefonunda, 5 tane kamera, flaş ve renk algılayıcıları ile birlikte altıgen şeklinde dizilmiş olarak sunuluyor. Öndeki iki kamerayla birlikte telefonda toplam 7 adet kamera bulunuyor.

Çok mu fazla? Muhtemelen. Ama cihaz Nokia markasının ‘mobili sınırlarına kadar zorlama’ geleneğine uygun olarak tasarlanmış. Burada en ilginç durum, kameraların çalışma şekli. Kameralar farklı odak noktaları arasında değişim yapmak yerine aynı anda 5 adet fotoğraf çekiyor ve bunları tek bir büyük fotoğraf haline getiriyor.

Birlikte çalışan kameralar toplamda 60 megapiksellik bir fotoğraftan daha fazla veri elde ediyor. Sistem Light ve Qualcomm’un uzmanlıklarından faydalanarak çalışıyor. Böylece kameralardan gelen veriler çok fazla detaya sahip ve düzenlemeye müsait bir fotoğrafa dönüşüyor. Kullanıcılar fotoğrafı RAW formatında çekip Lightroom’un mobil versiyonunda düzenleyebiliyor. Bu uygulama da Adobe ile iş birliği içinde hazırlandı.

İlginç özellikli orta segment bir telefon

Telefonun tasarımı da oldukça hoş. Yeni Nokia’nın en güzel tasarımlarından bir olduğunu söylemek mümkün. Diğer özellikleri ise ortalama denebilecek seviyede. Telefonda 6 inçlik POLED ekran ve Snapdragon 845 işlemci kullanılmış.

Bu özelliklere göre fiyat da uygun olarak belirlenmiş. 700 Dolar’lık satış fiyatı ile Nokia 9 PureView çok ilginç bir özelliğe sahip orta segment bir telefon. HMD bu telefonun her kullanıcıya hitap etmeyeceğinin farkında. Bu yüzden şirket telefonun belirli bir süre içinde kısıtlı sayıda üretileceğini söyledi. Net bir sayı vermeyen şirket, ilk partinin performansına göre telefonu daha fazla ya da daha az üretmeye karar verebilir. Telefonun ne zaman piyasaya sunulacağı açıklanmadı.

Kaynak: TechCrunch

HMD'nin en son telefonu Nokia 9 PureView'da, 5 tane kamera, flaş ve renk algılayıcıları ile birlikte altıgen şeklinde dizilmiş olarak sunuluyor. Öndeki iki kamerayla birlikte telefonda toplam 7 adet kamera bulunuyor. 5 kameranın aynı anda çektiği fotoğraflar daha sonra telefonda birleştirilerek büyük bir fotoğraf haline geliyor. Böylece kullanıcı fotoğraf üzerinde düzenleme yapma imkanına sahip oluyor. Telefonla çekilen fotoğrafların her biri 60 megapiksellik bir fotoğrafa eş değer veri barındırıyor. Sınırlı sayıda üretilmesi planlanan telefon 700 Dolar'a satılacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği