‘Nijerya Prensi’ sonunda yakalandı

Kendisini 'Nijeryalı Prens' olarak tanıtan e-postalarla servetini aktarmayı vaad ederek yüzlerce kişiyi dolandıran Michael Nau, ABD polisi tarafından yakalandı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD Polisi, Perşembe günü yaptığı açıklamada, Louisiana’lı bir şahsın, ‘Nijeryalı Prens’ planıyla insanları kandırmasıyla ve binlerce dolar zarara uğratmasıyla bağlantılı olarak tutuklandığını açıkladı. Slidell Emniyet Müdürlüğü‘ne göre, 67 yaşındaki Michael Neu, 18 aylık bir soruşturma sonrasında 269  farklı dolandırıcılık ve kara para aklama suçundan gözaltına alındı.

Federal Ticaret Komisyonu’na göre söz konusu dolandırıcılık, miras işlemi için mali yardım veya kişisel bilgi isteyen yüksek rütbeli bir Nijeryalı memurundan gelmiş gibi görünen bir e-postayla başlıyordu. Araştırmada dünyanın farklı ülkelerinden çok sayıda mağdurun bu dolandırıcılığa kurban gittiği ortaya çıktı.

ABD vatandaşı ‘Nijerya Prensi’ Michael Neu.

Yapılan açıklamada, “Çoğu insan böylesine bir dolandırıcılığa düşmeye güler, ancak yıllık milyonlarca dolar kayıp veriliyor.” dedi. Yetkili makamlar, bilinmeyen kişilerle yapılan şüpheli e-posta veya telefon görüşmelerinde ihtiyatlı davranmaya ve insanları kişisel veya finansal bilgileri ifşa etmemeye çağırıyor. Slidell Polis Şefi Randy Fandal, Neu’nun tutuklanmasının halka bir uyarı olmasını umduğunu söyledi. Fandal açıklamasında “Gerçek olamayacak kadar iyi ses geliyorsa, muhtemelen dolandırıcıdır.”. “Kişisel bilgilerinizi telefonda, e-posta yoluyla vermeyin ve bilmediğiniz birine yüksek miktarda para bağlamayın.” dedi.

Kaynak: USA Today

Slidell Emniyet Müdürlüğü, 67 yaşındaki Michael Neu'yu 18 aylık soruşturma sonucu "Nijeryalı prens" planıyla alakalı 269 tane dolandırıcılık ve kara para aklama suçundan gözaltına aldı. Federal Ticaret Komisyonu'na göre dolandırıcılığın, miras işlemi için para veya kişisel bilgi isteyen Nijeryalı bir memurun e-postayla başladığı ve birçok insanın binlerce dolar zarar uğratıldığı belirtildi.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği