New Jersey’de alkollü drone kullananlara ceza

Eski New Jersey Valisi Chris Christie, geçtiğimiz Pazartesi günü ofisinde geçirdiği son günde alkol, uyuşturucu ve diğer halüsinojenik maddelerin etkisi altındayken drone kullanmayı yasaklayan bir yasa imzaladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Eski New Jersey Valisi Chris Christie, geçtiğimiz Pazartesi günü ofisinde geçirdiği son günde alkol, uyuşturucu ve diğer halüsinojenik maddelerin etkisi altındayken drone kullanmayı yasaklayan bir yasa imzaladı.

Bu yeni düzenleme, sürücülerin kanındaki alkol düzeyi yüzde 0,08 veya daha yüksek olduğunda araç kullanmalarını yasaklayan alkollü araç kullanma yasalarına benzer özelliklere sahip. Yasa bir hapishaneyi gözetlemek, ilk yardım ekiplerinin işine engel olmak veya vahşi yaşamın izini sürmek için drone kullanmayı yasaklıyor.

Yasayı ihlal edenler altı ay hapis cezasının yanı sıra bin Dolar’lık para cezasına çarptırılacak. Reuters‘ın haberine göre New Jersey, alkollüyken drone kullanmayı yasaklayan ilk ABD eyaleti oldu fakat ülkedeki en az 38 eyalet yıl içinde konuyla ilgili benzer kısıtlamalar getirmeyi planlıyor. 2017’de 17 eyalet drone bağlantılı düzenlemeler getirdi. CTA’nın tahminlerine göre ise bu yıl drone satışları geçtiğimiz yıla oranla yüzde 20’lik bir artış göstererek 3,7 milyon adeti bulabilir.

Giderek daha çok insanın drone sahibi olmasıyla tehlike artsa da günümüzde ABD’de drone kazalarının nispeten az olduğunu söyleyebiliriz. Geçtiğimiz yıl bir drone Kanada’daki küçük bir yolcu uçağına çarpmıştı. Drone kullanıcısı drone’u hareket halindeki bir sivile doğru uçurup bilinçsiz kalmasına sebep olma suçundan 30 günlük hapis cezasına çarptırılmıştı.

Kaynak: The Verge

Eski New Jersey Valisi Chris Christie, geçtiğimiz Pazartesi günü ofisinde geçirdiği son günde alkol, uyuşturucu ve diğer halüsinojenik maddelerin etkisi altındayken drone kullanmayı yasaklayan bir yasa imzaladı. Yasa bir hapishaneyi gözetlemek, ilk yardım ekiplerinin işine engel olmak veya vahşi yaşamın izini sürmek için drone kullanmayı yasaklıyor. Yasayı ihlal edenler altı ay hapis cezasının yanı sıra bin Dolar'lık para cezasına çarptırılacak. Yasayla birlikte New Jersey eyaleti alkollüyken drone kullanmayı yasaklayan ilk ABD eyaleti oldu. ABD'deki en az 38 eyalet yıl içinde konuyla ilgili benzer kısıtlamalar getirmeyi planlıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği