Netflix üçüncü çeyrek verilerini açıkladı

Netflix'in son çeyrek raporunu paylaşmasıyla birlikte şirketin hisseleri yüzde 15 civarında artış gösterdi. Şirket beklentilerin çoğunun üzerine çıktı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Netflix’in son çeyrek raporunu paylaşmasıyla birlikte şirketin hisseleri yüzde 15 civarında artış gösterdi. Şirket beklentilerin çoğunun üzerine çıktı. Rapora göre:

  • 4 milyar Dolar gelir elde etmesi beklenen şirket bu rakamı yakaladı.
  • Hisse başına 68 sent artış beklenirken bu artış 89 sente çıktı.
  • Yeni abone sayısı 6.96 milyon olarak açıklandı.
  • ABD’de yeni abone beklentisi 673 bin 800’dü ama çeyrek rakamları 1 milyonun üzerine çıktı.
  • Uluslararası yeni abone beklentisi 4,46 milyondu. Raporda bu rakam 5,87 milyon olarak açıklandı.

Orijinal içeriklerin başarıdaki payı büyük

Netflix genişledikçe büyümede de bir hızlanma görülüyor. Video izleme servisinin geliri geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreğine göre yüzde 36 artış gösterdi. Ancak uluslararası gelirlerde, kur farkı sebebiyle, bir önceki yıla göre 90 milyon Dolar azalma görüldü. Şirket 4. çeyrekte 9,4 milyon adet yeni abone elde etmeyi hedefliyor.

Haftalık yeni abone rakamları

Netflix şirket olarak büyümeyi sağlamak için kendi içeriklerine daha fazla yatırım yapacak. Şirket Stranger Things, Big Mouth, Dark, The Ranch gibi bir çok içeriği kendi stüdyolarında üretiyor. Orange is the New Black ve 13 Reasons Why gibi dizilerin de ilk yayın hakları Netflix’te bulunuyor. Şirket ayrıca Shameless ve Friends gibi popüler dizilerin de yayın haklarını almaya devam edecek. İçerik Müdürü Ted Sarandos, insanların Netflix üzerinde orijinal içerik izledikleri zaman aboneliklerini daha değerli gördüklerini belirterek bu yönde yatırım yapacaklarını açıkladı.

Deneme sürümünü kullananlar rapordan çıkarılacak

Netflix 2019’dan itibaren sadece ödeme yapan aboneleri yeni aboneler olarak açıklayacak. Bugüne dek yayımlanan rakamlarda, ücretsiz deneme sürümünü kullanan aboneler de yeni abone rakamlarına ekleniyordu. 2019’da deneme sürümünü kullanan aboneler ayrı bir kategoride gösterilecek. 2020’den itibaren ise bu abonelere dair bilgiler rapordan çıkarılarak sadece ödeme yapan abonelerle ilgili bilgiler sunulacak.

Morgan Stanley, Goldman Sachs ve Raymond James gibi şirketlerin analistleri Netflix’in raporu açıklanmadan önce, Dolar’ın gücünün artması, faizlerdeki artış ve şirketin harcamalarındaki artış sebebiyle beklentilerini düşürmüşlerdi. Netflix ise beklentilerin üzerinde bir performans göstermeyi başardı. Şirket ayrıca bazı personellerde değişikliğe giderek maliyetleri düzenleyeceğini de açıkladı.

Bu yılın başından bu yana Netflix’in hisseleri yüzde 80 artış yaşadı. Çoğu müşteri artık geleneksel televizyon sağlayıcıları yerine dijital alternatifleri tercih ediyor. EMarketer, yıl sonuna kadar ABD nüfusunun yüzde 60’ının bu tarz hizmetlerden en az birine abone olacağını düşünüyor.

Kaynak: CNBC

Netflix'in son çeyrek raporunu paylaşmasıyla birlikte şirketin hisseleri yüzde 15 civarında artış gösterdi. Şirket beklentilerin çoğunun üzerine çıktı. Rapora göre:

  • 4 milyar Dolar gelir elde etmesi beklenen şirket bu rakamı yakaladı.
  • Hisse başına 68 sent artış beklenirken bu artış 89 sente çıktı.
  • Yeni abone sayısı 6.96 milyon olarak açıklandı.
  • ABD'de yeni abone beklentisi 673 bin 800'dü ama çeyrek rakamları 1 milyonun üzerine çıktı.
  • Uluslararası yeni abone beklentisi 4,46 milyondu. Raporda bu rakam 5,87 milyon olarak açıklandı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği