Netflix algoritmasıyla gezegen keşfedilecek

Netflix'in kullanıcıların önceki tercihlerine göre benzer öneriler sunabilmek için geliştirdiği algoritma, kararlı gezegenlerin tespiti için kullanılacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Netflix kullanıcılarının yeni film seçenekleri keşfedebilmesi için bir algoritma kullanıyor. Bu algoritma kullanıcının izlediği ve beğendiği tarzda filmleri öğrenip benzer filmleri kullanıcıya sunuyor. Toronto Scarborough Üniversitesinden araştırmacılar, bu algoritmayı kullanarak yeni gezegen sistemleri keşfetmek için çalışıyor.

Netflix’in yapay makine öğrenmesine dayalı yapay zeka sisteminin kararlı gezegen sistemlerini belirlemek için faydalı olabileceğine inanan Toronto Scarborough Üniversitesi, Gezegen Bilimi Merkezi araştırmacısı Dan Tamayo “Makine öğrenimi, günümüz astrofiziğindeki önemli bir problemin üstesinden gelmemiz için güçlü bir yöntem sunuyor. Böylece gezegen sistemlerinin kararlı olup olmadığını belirleyebileceğiz.” diyor.

Makine öğrenimi nedir?

Makine öğrenimi, bilgisayarın yeni bir programlama yapılmadan, yeni fonksiyonlar öğrenmesini sağlayan bir yapay zeka türü. Bu sayede Netflix, kimin ne izlemek isteyebileceğini, ürkütücü derecede isabetli bir şekilde tahmin edebiliyor. Algoritma, önceki tercihlerinizi, yeni önerilerde bulunmak için kullanıyor.

Tamayo ve ekip arkadaşları aynı sistemi astrofizik alanında kullanmak istiyor. Ekip daha önceden toplanan, gezegenin kütlesi ya da yörüngesinin elipsliği gibi verileri kullanarak, sistemlerin kararlılığının belirlenmesi için çalışacak.

Yeni geliştirilen yöntem, geleneksel yönteme göre bin kat daha hızlı bir şekilde gezegensel kararlılığı tespit edebiliyor. Kararlılık hakkında bilgi sahibi olmak, bilimcilerin bir gezegende yaşam bulunma olasılığı konusunda fikir sahibi olmasını sağlayacak.

Yeni gezegenler keşfetmede kullanılabilir

Tamayo, “Bizim için oldukça faydalı bir araç olabilir çünkü kararlılığı öngörebilmek sistem hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olmamıza yardımcı olacak. Gezegenin kütlesinin üst limitlerini ve uç noktalarını bu yolla tespit edebiliriz.” şeklinde konuştu.

Ekibin araştırması, Astrophysical Journal Letters’ta yayınlandı. Basın açıklamasında, Tamayo’nun yönteminin, NASA’nın önümüzdeki yıl, güneş sistemimize yakın yeni dış gezegenler keşfetmek için fırlatacağı TESS uydusundan toplanacak verilerin analizi için kullanılabileceği ifade edildi.

Kaynak: Mic

Toronto Scarborough Üniversitesinden araştırmacılar, kararlı gezegen sistemlerini tespit edebilmek için Netflix'in algoritmasından faydalanılabileceğini keşfetti. Netflix'in, kullanıcıların önceki tercihleri ile ilgili verileri analiz ederek benzer dizi ve filmler sunan algoritması, kararlı gezegenlerin verilerini kullanarak, yeni keşfedilen gezegenlerin kararlı olup olmadığının anlaşılması için kullanılacak. Makine öğrenimi yönteminden yararlanan Netflix algoritması, gezegenlere ait verileri inceleyerek kararlı gezegenler için bir şablon çıkaracak. Bu şablona uygun gezegenler araştırmacılar tarafından incelenecek. Böylece süreç eski yönteme göre bin kat daha hızlı işleyecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği