NBA’de giyilebilir teknoloji yasak

NBA yönetim, baskebolcu Matthew Dellavedova'nın kullandığı akıllı bilekliği maçlarda giyilebilir teknolojiye izin verilmediği gerekçesiyle yasakladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Amerikan Ulusal Basketbol Ligi NBA, maç esnasında sporcuların üzerinde giyilebilir teknoloji ürünleri bulunmasını yasakladı. Yasak geçtiğimiz günlerde, Cleveland Cavaliers oyuncusu Matthew Dellavedova‘nın kullandığı akıllı bileklik üzerinden gündeme geldi. Dellavedova son 15 maçtır Whoop adlı bilekliği kullanıyordu.

NBA yönetimi giyilebilir teknolojiye antrenmanlar sırasında izin veriyor ancak maçlarda kullanılmasını yasaklıyor. Whoop aslında sadece vücut verilerini ölçmeye yarıyor. Performans artırıcı bir özelliği bulunmuyor. Giyildiği süre içerisinde çok fazla veri toplayan Whoop, sporcunun ne kadar uyuması gerektiğine kadar pek çok veriyi erişilebilir kılıyor.

Harvard Business School dekanı YoungMe Moon’un Whoop hakkındaki düşünceleri ise konuyu bambaşka bir boyuta taşıyor. Oyuncuların maç içindeki vücut verilerinin anında paylaşılması ile oyuncu ve hayranlar arasında daha sıkı bir bağ oluşacağını düşünen Moon, konuyu farkında olmadan oyuncuların mahremiyetine getirmiş oldu. Hayatlarına dair zaten çok fazla ayrıntı bildiğimi profesyonel sporcuların artık vücutları hakkında bile detaylı verilere ulaşmamızın oyuncular üzerinde çok farklı etkileri olabilir.

Fikirler gelecekte değişebilir

NBA’in şu anda giyilebilir teknolojiye mesafeli yaklaşması anlaşılabilir. Bu yeni teknoloji konusunda henüz herkes fikir sahibi değil. Ancak her geçen gün farklı bir örneğini gördüğümüz giyilebilir teknoloji yakın zamanda hayatlarımızda çok daha fazla yer almaya başlayacak. O zaman profesyonel spor organizasyonları bazı kararlar almak zorunda kalacak. Sporda teknoloji kısıtlanacak mı yoksa kültürün bir parçası olarak spora dahil olacak mı? Başta Michael Jordan’ın efsanevi ayakkabısı Air Jordan‘lar olmak üzere, NBA yıldızlarının giydiği ürünler, hayranlar tarafından büyük bir hevesle alınıyor. Gelecekte LeBron James’in akıllı bilekliği ya da Stephen Curry’nin akıllı kafa bandı gibi ürünler de spor mağazalarında yerini alabilir.

Teknoloji özellikle yayıncılık anlamında spor dünyasına dahil oluyor. Farklı çekim teknikleri hatta sanal gerçeklik stadyumları ile seyir zevki yükseltiliyor. Öte yandan futbolda bazı organizasyonlarda kullanılan gol çizgisi teknolojisi ya da hakemlerin maç içinde iletişim için kullandığı kulaklık sistemleri ile de maç yönetimi kolaylaştırılıyor. Bu teknoloji sporculara ne kadar etki eder ya da organizasyonlar buna izin verir mi bunu zaman gösterecek.

NBA yönetimi oyuncuların giyilebilir teknoloji ürünlerini maç esnasında kullanmasını yasakladı. Yasak Cleveland Cavaliers oyuncusu Matthew Dellavedova'nın kullandığı akıllı bileklik için uygulandı.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği