NASA’nın 3D Yazdırılmış Yaşam Alanı Yarışması tamamlanmak üzere

NASA tarafından düzenlenen uzayda kullanılabilecek yaşam alanları tasarlama yarışmasında büyük final öncesi son evre tamamlandı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

NASA’nın 3D Yazdırılmış Yaşam Alanı Yarışması sona yaklaşıyor. Dört yıllık yarışmanın bir evresi daha tamamlandı. En son evrede yarışmacılardan özellikle Mars’ta yaşam için tasarlanmış barınakların detaylı sanal modelleri istendi. Kazananlar 100 bin Dolar’lık ödülü paylaştı ve önümüzdeki ay gerçekleşecek büyük finale katılmaya hak kazandı.

2015’te başlayan yarışmada ekipler, potansiyel barınaklarının mimari tasarımlarını bir araya getirdi, yapı bileşenlerini hazırladı ve Ay’da, Mars’ta ya da başka gezegenlerde kullanılabilecek konutlarının sanal modellerini üretti.

En son evrede ekiplerin sanal binaları tamamlamaları, iç alanların mimari tasarımlarını bitirmeleri ve bu yapıların 3D yazdırılabilirliğini ve inşa imkanını anlatmaları gerekiyordu. Bunun için ekipler kısa birer videonun yanı sıra, tasarımlarının 3D yazdırılmış minyatür modellerini de jüriye sundu. Minyatür modeller, açılıp iç tasarıma bakılabilecek şekilde hazırlandı.

Kazanan üç tasarım

Bu evrede ilk sırayı alan ekip SEArch+/Apis Cor adlı New York ekibi oldu. Bir önceki evrenin de kazananı olan ekip yeni galibiyetiyle 34 bin Dolar ödülün sahibi oldu. Ekibin hazırladığı yaşam alanı dönen bir kule şeklinde tasarlanmış. Bu sayede yapıya sürekli bir destek sağlayan ekip doğal ışığın da delikli dış yüzeyden ve üst kısımdan içeri girmesine imkan veriyor.

İkinci sıradaki ekip 33 bin 400 Dolar ödül kazanan Team Zoperhous adlı Arkansas ekibi oldu. Bu ekibin tasarımı otonom bir robot tarafından inşa edilmesi için geliştirilmiş. Robot gerekli malzemeleri yüzeyden toplayacak ve birbirine bağlı modüller halinde genişletilebilir bir yaşam alanı inşa edecek.

Üçüncü sırada ise 32 bin 600 Dolar kazanan Mars Incubator ekibi bulunuyor. Yarışmaya Connecticut’tan katılan ekibin hazırladığı yapı, dışarıyla iç bölge arasında bir geçiş alanı, bir yaşama alanı, çok amaçlı bir alan ve bir bitki yetiştirmek için bir biyojenerasyon bölgesinden oluşuyor.

NASA’nın 3D Yazdırılmış Yaşam Alanı Yarışması 1-4 Mayıs tarihleri arasında yapılacak büyük finalle sona erecek. Ekipler finalde, geliştirdikleri yaşam alanının küçük ölçekli bir modelini yazdıracak ve 800 bin Dolar’lık ödül için yarışacaklar.

Kaynak: New Atlas

NASA'nın 3D Yazdırılmış Yaşam Alanı Yarışması sona yaklaşıyor. Dört yıllık yarışmanın bir evresi daha tamamlandı. En son evrede yarışmacılardan özellikle Mars'ta yaşam için tasarlanmış barınakların detaylı sanal modelleri istendi. Kazananlar 100 bin Dolar'lık ödülü paylaştı ve önümüzdeki ay gerçekleşecek büyük finale katılmaya hak kazandı. Son evrede birinci olan yaşam alanı dönen bir kule şeklinde tasarlanmış. Bu sayede yapıya sürekli bir destek sağlayan ekip doğal ışığın da delikli dış yüzeyden ve üst kısımdan içeri girmesine imkan veriyor. İkinci sıradaki ekibin tasarımı otonom bir robot tarafından inşa edilmesi için geliştirilmiş. Robot gerekli malzemeleri yüzeyden toplayacak ve birbirine bağlı modüller halinde genişletilebilir bir yaşam alanı inşa edecek. Üçüncü olan ekibin hazırladığı yapı ise dışarıyla iç bölge arasında bir geçiş alanı, bir yaşama alanı, çok amaçlı bir alan ve bir bitki yetiştirmek için bir biyojenerasyon bölgesinden oluşuyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği