NASA, Kuiper Kuşağı cisminin en net fotoğrafını paylaştı

NASA'nın en son yayınladığı görüntüler, Kuipers Kuşağı'nda bulunan MU69 adlı cismin detaylarını çok daha net bir şekilde görmemizi sağlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Gizemli Kuiper’s Kuşağı cismi 2014 MU69 artık şekilsiz bir kütleden ibaret değil. NASA’nın en son yayınladığı görüntüler cismi çok daha net bir şekilde görmemizi sağlıyor. 1 Ocak’ta, gök cisminden 6612 km uzaklıktan çekilen fotoğraf, daha önce bilinmeyen detayları ortaya çıkarabilecek netlikte. İki parçadan oluşan bu cisim daha önce benzerine rastlanmayan bir şekle sahip. Yeni, yüksek kaliteli görüntüler bu şeklin önceden göremediğimiz detaylarını ortaya koyuyor. Yüzeydeki yuvarlak yapılar, üst kısımdaki derin çukurlar ve diğer detaylar önceki fotoğraflarda seçilemiyordu.

Uzun hesaplamalardan sonra çekildi

Uzay ajansı, fotoğrafı çeken New Horizons’ın MU69’a asıl hedefi Plüton’dan daha fazla yaklaştığını söyledi. Bunu mümkün kılan ise birden fazla ülkenin katılımıyla gerçekleştirilen ve daha önce elde edilemeyen isabet oranına sahip hesaplamalar oldu. Görev ekibinin Baş Müfettişi Alan Stern, kameranın cismi tamamen ıskalamasının da mümkün olduğunu söyledi.

Gelecekte bundan daha net bir fotoğraf görme ihtimalimiz yok. Ancak bu fotoğraf da bu cismin oluşumu ve geçmişi hakkında çok daha fazla bilgi edinmemizi sağlayacak. Elimizdeki görüntüler anlık fotoğraflar olsa da Dünyamızdan 6,5 milyar km uzaklıktaki bu cisim hakkında yıllarca sürecek çalışmalar kadar bilgi edinmemizi sağlayacaklar.

Kaynak: Engadget

NASA'nın en son yayınladığı görüntüler, Kuipers Kuşağı'nda bulunan MU69 adlı cismin detaylarını çok daha net bir şekilde görmemizi sağlıyor. Görüntülerde cismin yüzeyindeki yuvarlak oluşumları ve üst kısımdaki derin çukurları seçmek mümkün. Bu detaylar önceki fotoğraflarda görülemiyordu. NASA görüntüleri inceleyerek, iki parçadan oluşan bu cismin geçmişte yaşadığı etkileşimler hakkında bilgi edinmeye çalışacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği