NASA Kuiper Kuşağı cisminden ilk net fotoğrafları paylaştı

NASA, 2014 MU69 adlı uzay cismine ait ilk görüntüleri yayımladı. 33 km uzunluğundaki cismin, bitişik iki küreden oluştuğu görülüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

NASA’nın New Horizons (Yeni Ufuklar) ekibi, 2014 MU69 adlı uzay cismine ait ilk görüntüleri yayımladı ve görüntüler şimdiden Güneş Sistemi’nin ilk dönemlerine ışık tutuyor (ve yeni soruları gündeme getiriyor). 27 bin km uzaktan çekilen fotoğraflarda, 33 km uzunluğundaki Kuiper Kuşağı cisminin bitişik ikili bir nesne olduğu görülüyor. Bu cismin, iki kürenin yavaşça çarpışıp birbirine geçmesi ile oluştuğu sanılıyor. John Hopkins Üniversitesi araştırmacıları cisimlerin Güneş Sistemi’nin ömrünün yüzde 99’u boyunca bu biçimde bulunduğunu düşünüyor.

2014 MU69’un şeklini tam olarak kestirebilmek kolay değil. New Horizons sondasının üzerinde görünen ışık kamerası bulunuyor. Ayrıca uzun menzilli keşif kamerası ile de bir fotoğraf çekildi. Ekip bu fotoğrafları birleştirerek gerçekçi bir görüntü oluşturmaya çalıştı.

Daha yüksek çözünürlüklü fotoğraflar ve yeni bilimsel veriler önümüzdeki haftalarda ve aylarda gelmeye devam edecek. Geçmişte kimse bu kadar uzaktaki bir gök cismini incelemediği için elde edilen görüntü ve veriler büyük önem taşıyor.

İsim tartışması

Bilimciler cisme öncelikle Ultima Thule adını vermişti. Bu terimin “bilinen dünyanın sınırlarının ötesinde” anlamına geldiği ifade edilmişti. Ancak aynı ifade Nazi’ler ve beyaz ırkçılar tarafından, kendi kültürlerinin mitolojik vatanını ifade etmek için kullanılıyor. Bu sebeple ismin kullanılmaması öneriliyor. NASA bu ismin daha masum olan diğer anlamı sebebiyle tercih edildiğini ifade etse de Nazilerce benimsenmiş bir ismi masum olarak hatırlamak biraz güç.

Durum ne olursa olsun bu isim çok uzun süre kullanılmayacak. Uluslararası Astronomi Birliği 2019’un sonuna kadar uzay cismine nihai adını verecek ve NASA’nın kullandığı isim birliğin kriterlerine uygun değil.

Kaynak: Engadget

NASA'nın New Horizons (Yeni Ufuklar) ekibi, 2014 MU69 adlı uzay cismine ait ilk görüntüleri yayımladı ve görüntüler şimdiden Güneş Sistemi'nin ilk dönemlerine ışık tutuyor (ve yeni soruları gündeme getiriyor). 27 bin km uzaktan çekilen fotoğraflarda, 33 km uzunluğundaki Kuiper Kuşağı cisminin bitişik ikili bir nesne olduğu görülüyor. Bu cismin, iki kürenin yavaşça çarpışıp birbirine geçmesi ile oluştuğu sanılıyor. John Hopkins Üniversitesi araştırmacıları cisimlerin Güneş Sistemi'nin ömrünün yüzde 99'u boyunca bu biçimde bulunduğunu düşünüyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği