Mücahit içeriğin en sıkı takipçisi Türkiye

Bir düşünce kuruluşu, cihatçı içeriğin en sıkı takipçisinin Türkiye olduğunu, sıralamada Türkiye'den sonra ise ABD'nin geldiğini ortaya koydu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Birleşik Krallık merkezli bir düşünce kuruluşu, her hafta yüzün üzerinde yazı, video ve gazete haberi yayımlayan bir grubun etkisiyle birlikte IŞİD’in çevrimiçi mevcudiyetinin önemli ölçüde arttığını belirtti. IŞİD, aralarında sosyal medya, dosya paylaşım hizmetleri ve şifreli mesajlaşma platformlarının bulunduğu çeşitli mecralarda propaganda yapmaya devam ediyor. Yapılan araştırma, cihatçı içeriğin en sıkı takipçisinin Türkiye olduğunu, Türkiye’den sonra ise ABD’nin geldiğini ortaya koydu.

Araştırma, URL’leri kısaltarak paylaşımı kolaylaştıran kısa linkleri analiz ederek bu sonuca ulaştı. Bu hizmeti sunanlar arasında goo.gl ve bit.ly var. Bir ülkede bir linke ne kadar çok tıklandığı bilgisine ulaşılarak hangi ülkelerdeki kullanıcıların radikal içeriklere eriştiği coğrafi açıdan değerlendiriliyor. Aşağıdaki grafikten görülebileceği gibi 2017 yılında Şubat’ın ortasından Mayıs’ın başına kadar toplamda 16 bin 810 tıklama ile Türkiye birinci sırada geliyor. İkinci sırada 10 bin 388 tıklama ile ABD yer alıyor. Beşinci sıradaki Birleşik Krallık Avrupa genelinde 6 bin 107 tıklama ile birinci sırada yer alıyor.

Kaynak: Statista

Birleşik Krallık merkezli bir düşünce kuruluşu, her hafta yüzün üzerinde yazı, video ve gazete haberi yayımlayan bir grubun etkisiyle birlikte IŞİD'in çevrimiçi mevcudiyetinin önemli ölçüde arttığını belirtti. Yapılan araştırma, cihatçı içeriğin en sıkı takipçisinin Türkiye olduğunu, sıralamada Türkiye'den sonra ise ABD'nin geldiğini ortaya koydu. 2017 yılında Şubat'ın ortasından Mayıs'ın başına kadar toplamda 16 bin 810 tıklama ile Türkiye birinci, 10 bin 388 tıklama ile ABD ikinci sırada yer alıyor. Beşinci sıradaki Birleşik Krallık, 6 bin 107 tıklama ile Avrupa genelinde birinci sırada yer alıyor.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği