Motorsuz hareket edebilen robot

Caltech ve ETH Zurich’teki araştırmacılar motora veya bataryaya sahip olmayan bir robot geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Robot dediğimizde motor, batarya ve birtakım elektronik parça aklımıza gelir ancak Caltech ve ETH Zurich‘teki mühendisler tarafından geliştirilen robot bunların hiçbirine sahip değil.

Robot, sıcaklığa duyarlı polimer malzemesi sayesinde gücünü ısıdan alıyor. Bu malzeme soğukta büzüşürken ısıya maruz kaldığında ise şekli düzeliyor. Ekip bu özelliği kullanarak polimer şeritleri, robotun bedenine küreği hareket ettirecek şekilde yerleştirdi. Isındığında polimer genişleyip küreklerin hareket etmesini sağlıyor.

Araştırmanın yazarlarından Osama Bilal, basit eylemleri birleştirerek malzemenin karmaşık hareketleri gerçekleştirmesinin sağlandığını belirtiyor. Dolayısıyla robota farklı kalınlıktaki şeritler eklenerek, zamana göre eylemler programlanabiliyor.

Ancak şu an için robotun kullanışlılığı kürek hareket ettikten sonra tekrar kurulması gerektiğinden biraz sınırlı. Araştırmacılar sıcaklık değişiminde küreğin diğer tarafa kendiliğinden hareket etmesini sağlayacak bir çözüm üzerine çalışıyor. Başardıkları takdirde robot su sıcaklığı değiştiği sürece yüzmeye devam edebilir.

Araştırmacılar gelecekte robotların pH değeri ve tuzluluk oranı gibi farklı çevre etkilerine duyarlı malzemelerden yapılabileceğini belirtiyor. Şu an için tek seferlik hareketi gerçekleştirebilen bir robotun pratik bir yarar sağlamasını hayal etmek zor olsa da, ekip bu konseptin bir gün kimyasal atıkları temizlemek veya küçültülerek beden içinde ilaç iletimi gibi amaçlara uyarlanabileceğini belirtiyor.

Kaynak: New Atlas

Robot dediğimizde normalde motor, batarya ve bir takım elektronik parça aklımıza gelir ancak Caltech ve ETH Zürih’teki mühendisler tarafından geliştirilen robot bunların hiçbirine sahip değil.

Robot sıcaklığa duyarlı polimer malzemesi sayesinde gücünü ısıdan alıyor. Bu malzeme soğukta büzüşürken ısıya maruz kaldığında ise şekli düzeliyor. Ekip bu özelliği kullanarak polimer şeritleri, robotun bedenine küreği hareket ettirecek şekilde yerleştirdi. Isındığında polimer genişleyip küreklerin hareket etmesini sağlıyor.Yorumunuz: