Motorola, müşterilerine telefon tamir kiti satacak

Motorola, iFixit şirketiyle iş birliği yaparak, ürettiği akıllı telefonlar için müşterilerine yedek parça ve tamir kiti satacağını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çoğu akıllı telefon üreticisi müşterilerinin telefonlarını sıkça güncellemesi için çaba harcıyor. Açılmayan arka kapaklar, yerinden çıkarılmaması için yapıştırılmış bataryalar, tamir hareketine karşı yapılan lobi çalışmaları ve yedek parça elde edilmesinin zorlaştırılması gibi çabalarla müşteriler en ufak bir arızada telefonlarını yeni bir modelle güncellemeye yönlendiriliyor. Tüm bunların gerçekleştiği bir ortamda bir akıllı telefon üreticisi rakiplerinin tam tersine tamir hareketini destekleyen bir hamlede bulundu.

Motorola, iFixit şirketiyle iş birliği yaparak, ürettiği akıllı telefonlar için müşterilerine yedek parça ve tamir kiti satacağını açıkladı. Tamir kiti Moto X, Z, G4, G5 ve Droid Turbo 2 gibi telefonlarda kullanılabilecek. Tamir kitinin içinde gerekli araçların yanı sıra motorola markalı yedek parçalar ve telefonun nasıl tamir edileceğine dair bilgiler yer alıyor. iFixit şu anda yedek batarya ve ekran gibi ürünler satıyor.

“Motorola örnek oluşturdu”

iFixit blog sayfasında paylaştığı yazıda “Motorola tamir hareketine karşı açık bir yaklaşım sergileyerek diğer üreticilere de örnek oluşturuyor. Bizim gibi tamir etmeyi seven kişiler için bu ortaklık ‘tamir hakkı’na destek konusunda daha geniş bir hareketi temsil ediyor. Bu hamle, telefon üreticilerinin ve bağımsız tamircilerin bir arada bulunabileceğini gösteriyor. Büyük işletmeler ve sosyal sorumluluk ya da inovasyon ve sürdürülebilirlik birbirini dışlayan kavramlar olmak zorunda değil.” ifadelerine yer verdi.

Bu önemli bir adım. Motorola bağımsız tamircilerle mücadele etmek yerine onları kucaklamayı tercih etti. Bu adım diğer üreticilerin de benzer hamleler yapmasına sebep olabilir.

Kaynak: Motherboard

Motorola, iFixit şirketiyle iş birliği yaparak, ürettiği akıllı telefonlar için müşterilerine yedek parça ve tamir kiti satacağını açıkladı. Tamir kiti Moto X, Z, G4, G5 ve Droid Turbo 2 gibi telefonlarda kullanılabilecek. Tamir kitinin içinde gerekli araçların yanı sıra motorola markalı yedek parçalar ve telefonun nasıl tamir edileceğine dair bilgiler yer alıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği