MIT’nin form değiştiren robotları

MIT araştırmacıları tarafından geliştirilen ChainFORM sistem, birbirine eş parçaların birleştirilerek farklı işlevleri olan bir robot oluşturmasını sağlıyor

Haber Özeti

Tam Sürüm

MIT araştırmacıları tarafından geliştirilen küçük robot parçaları, bir araya gelerek, daha büyük ve modüler bir robot oluşturabiliyor. ChainFORM adı verilen teknoloji sayesinde kolayca şekil değiştirebilen ve bozulduğunda çok daha kolay tamir edilebilen robotlar üretmek mümkün.

Kullanıcının tam olarak ihtiyacına göre robotlar geliştirmesini sağlayan modüler teknoloji işlevsel olduğu kadar karmaşık da. Dokunmayı algılayabilen farklı yüzeyleri, eğim algılama teknolojisi, yanıp sönen farklı renklerdeki ışıkları ve motoru bulunan her parçanın birbiri ile sorunsuz iletişim sağlayabilmesi için çok karmaşık hesaplamalar yapmak gerekiyor. Ancak bu hesaplamalar doğru şekilde yapılabildiğinde ortaya pek çok farklı kullanım alanı çıkıyor.

Tam olarak modüler değil

ChainFORM için tam olarak modüler demek doğru olmaz; çünkü her modül kendi başına hareket edemiyor. Birleştirilen parçalara dışarıdan güç sağlanması gerekiyor. Ayrıca bilgisayar iletişimi de bir ana pano üzerinden USB bağlantısıyla gerçekleştiriliyor. Bu durumlar maksimum modül sayısının 32 ile sınırlandırılmasına sebep oluyor. Yine de modüller santimetre başına o,8 kilogram tork uygulayacak güce sahip. Böylece küçük cisimler yerinden oynatılabiliyor. Belki vücudunuzu hareket ettirmeye gücü yetmiyor ama omuriliğinizin üzerine yerleştirilen ChainFORM, kambur durduğunuzu tespit edip sizi geri çekebiliyor.

Yeni uygulama alanları

Araştırmacılar modüllerin tüm yüzeylerinde daha yüksek çözünürlüklü ekranlar yerleştirerek ChainFORM’un kullanım alanlarını artırmak istiyor. Ayrıca daha farklı birleşme yöntemleri sayesinde modüllerin farklı dallara ayrılabilmesi ile yeni şekiller oluşturulabileceği ifade ediliyor. Araştırmacılar ayrıca farklı sensör modülleri ve tahrik modülleri geliştirerek sistemi karmaşıklaştırmadan yeteneklerini artırmayı planlıyorlar. Ancak ChainFORM’u özel kılan nokta, birbirine eş parçaların bir bütün oluşturarak hareket etmesi. Farklı parçaların farklı işlevleri olduğunda sistem diğer robotlardan çok da farklı olmuyor.

Kaynak: IEEE Spectrum

ChainFORM, MIT araştırmacılarının geliştirdiği bir robot sistemi. Dokunmayı algılayabilen farklı yüzeyleri, eğim algılama teknolojisi, yanıp sönen farklı renklerdeki ışıkları ve motoru bulunan pek çok modülün birleştirilerek hareket etmesi ile çalışan sistem farklı işlevler için kullanılabiliyor. Küçük cisimleri hareket ettirebilecek güce sahip olan sistem, bozulması durumunda da çok kolay bir şekilde tamir edilebiliyor. Araştırmacılar sistemi daha da geliştirmenin yollarını bulmaya çalışıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği