Milyonlarca Android uygulaması silinecek

Google, mahremiyet politikası bulunmayan uygulamaların, 15 Mart'a kadar bu durumu düzeltmemesi halinde Play Store'dan kaldırılabileceğini açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz 24 saat içinde Google, uygulama geliştiricilerine, uygulamalarına mahremiyet politikasını gösteren belgeler eklemeleri konusunda uyarıda bulundu. Bu uyarıyı dikkate almayan ve 15 Mart tarihine kadar bir mahremiyet politikası hazırlayarak kullanıcılarını veri paylaşımı konusunda bilgilendirmeyen uygulamaların Play Store’dan kaldırılacağı ya da görünürlüğünün kısıtlanacağı açıklandı.

Google’ın bu kararıyla birlikte ‘zombi uygulama‘ olarak bilinen milyonlarca uygulamanın Play Store’dan silinmesi bekleniyor. Karardan genellikle kötü performans gösteren ve geliştiricileri tarafından yeterince özen gösterilmeyen uygulamaların etkileneceği düşünülüyor.

Karara sevinenler de var

Pek çok geliştirici için Google’ın kararı kötü haber gibi görünse de işini hakkıyla yapan ve kullanıcılara mahremiyet politikalarını açıklayan geliştiriciler için bu aslında iyi bir haber. Play Store’u ‘kirleten’ kalitesiz uygulamaların ortadan kalkmasıyla, daha kaliteli uygulamalar sonuç ekranında daha fazla görünür hale gelecek.

Hip Hop Ninja adlı uygulamanın yaratıcısı Jack Cooney “Bence bu mükemmel bir haber. Google Play Store’da çok fazla gereksiz ve zombi uygulama var. Artık bizimle ilgili anahtar kelimelerin sonuçlarında daha fazla ön plana çıkabileceğiz.” şeklinde konuştu.

Android geliştiricileri için, pazarın kalabalıklığı en büyük sorunlardan birisi. Çok fazla uygulama olması, aranan uygulamanın bulunmasını zorlaştırıyor. Bu da kullanım rakamlarına etki ediyor. Google’ın düzenlemesi her ne kadar mahremiyet tabanlı olsa da yan etki olarak kalabalık yaratan uygulamaların temizlenmesi hem müşterileri hem de geliştiricileri memnun edecek.

Kaynak: The NextWeb

Geçtiğimiz 24 saat içinde Google, uygulama geliştiricilerine, uygulamalarına mahremiyet politikasını gösteren belgeler eklemeleri konusunda uyarıda bulundu. Bu uyarıyı dikkate almayan ve 15 Mart tarihine kadar bir mahremiyet politikası hazırlayarak kullanıcılarını veri paylaşımı konusunda bilgilendirmeyen uygulamaların Play Store'dan kaldırılacağı ya da görünürlüğünün kısıtlanacağı açıklandı. Google'ın bu kararıyla birlikte 'zombi uygulama' olarak bilinen milyonlarca uygulamanın Play Store'dan silinmesi bekleniyor. Karardan genellikle kötü performans gösteren ve geliştiricileri tarafından yeterince özen gösterilmeyen uygulamaların etkileneceği düşünülüyor. Bu uygulamaların silinmesi, daha kaliteli uygulamaların görünürlüğünün artmasını sağlayacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği