Microsoft kod yazan yapay zeka geliştirdi

Microsoft ve Cambridge Üniversitesi iş birliği ile geliştirilen yapay zeka, kendisine verilen açıklamaları çalışan bilgisayar kodlarına dönüştürebiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Microsoft ve Cambridge Üniversitesi araştırmacılarının iş birliği ile geliştirilen yapay zeka, kendisine verilen açıklamaları çalışan bilgisayar kodlarına dönüştürebiliyor. DeepCoder adı verilen yazılım, geliştiricilerden aldığı bilgileri, geniş kod parçacığı veri tabanından geçiriyor ve saniyeler içinde çalışan bir kod üretiyor.

MIT‘den Armando Solar-Lezema “Bu tarz bir teknolojinin sunduğu otomasyon potansiyeli, yazılım geliştirmek için harcanan zaman ve emeği ciddi oranda azaltabilir. Birdenbire insanlar çok daha üretken bir hale gelebilir. Geçmişte üretmeleri mümkün olmayan sistemleri kolayca üretebilirler.” diyor.

Yazılımcılığı kökten değiştirebilir

DeepCoder, hangi kaynak kodu kombinasyonlarının hangileri ile çalıştığını biliyor ve yeni bir problem çözdükçe kendini geliştiriyor. Eski sistemlerde bir yazılım oluşturmak, farklı kod satırlarının pek çok farklı kombinasyonunun denenmesi ile dakikalar boyunca sürerken, DeepCoder aynı işlemi bir saniyeden kısa bir sürede gerçekleştirebiliyor.

Ancak yazılım geliştiricilerinin şimdilik endişelenmesine gerek yok. Şu anda DeepCoder sadece beş satırlık yazılım geliştirebiliyor. Ancak yapay zekanın son yıllardaki hızlı gelişimi göz önünde bulundurulduğunda, yakın gelecekte iyi bir yazılımcı olmak, bilgisayara kendini net bir şekilde ifade edebilmek anlamına gelebilir.

Kaynak: Microsoft Power User

Microsoft ve Cambridge Üniversitesi araştırmacılarının iş birliği ile geliştirilen yapay zeka, kendisine verilen açıklamaları çalışan bilgisayar kodlarına dönüştürebiliyor. DeepCoder adı verilen yazılım, geliştiricilerden aldığı bilgileri, geniş kod parçacığı veri tabanından geçiriyor ve saniyeler içinde çalışan bir kod üretiyor. MIT'den Armando Solar-Lezema "Bu tarz bir teknolojinin sunduğu otomasyon potansiyeli, yazılım geliştirmek için harcanan zaman ve emeği ciddi oranda azaltabilir. Birdenbire insanlar çok daha üretken bir hale gelebilir. Geçmişte üretmeleri mümkün olmayan sistemleri kolayca üretebilirler." diyor. Şimdilik sadece 5 satırlık kodlar geliştirebilen sistem gelecekte yazılımcılığı kökten değiştirebilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği