Microsoft hissesi rekor yazıyor

Microsoft'un hisseleri geçtiğimiz hafta tüm zamanların en üst seviyesine çıkarak 74,30 Dolar'dan işlem gördü.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Microsoft’un hisseleri geçtiğimiz hafta tüm zamanların en üst seviyesine çıkarak 74,30 Dolar’dan işlem gördü. Halen 73-74 Dolar aralığında seyreden hisseler, özellikle geçtiğimiz hafta açıklanan güçlü dördüncü çeyrek sonuçları ile bir ara 77 Dolar’ı gördü. Bu veriler oldukça önemli çünkü Microsoft 1986’dan bu yana halka açık bir şirket ve geçtiğimiz hafta ulaşılan değerler 31 yılın zirvesinde. Şirketin piyasa değeri de 570 milyar Dolar’ı buldu.

Ayrıca pek çok kişi yıllardır Microsoft’un geleceği konusunda kötümser olduğu için bu başarı ayrı bir önem taşıyor. Yazılım kullanımının ve satışının hem web’de hem de mobil cihazlarda yaşadığı değişime uygun tepkileri veremeyen Microsoft’un kötüye gitmesi bekleniyordu.

Başarının sırrı

Peki Microsoft neden tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı? Öncelikli sebep Microsoft’un bu büyük küresel değişimler sırasında ayakta kalabilmesiydi. Pek çok yazılım kişisel bilgisayarlardan mobil cihazlara taşınırken Microsoft bu pazardaki baskın rolünü korumayı başardı.

Mobil dönem artık olgunlaştı, mobil devrim tamamlandı ancak Microsoft bu dönemde bile 21 milyar Dolar kar ve 90 milyar Dolar ciro elde etmeyi başardı. Halen büyük bir şirket olarak yerini koruyan Microsoft, büyümesini de sürdürüyor.

İkinci sebep ise Microsoft’un bulut yazılımı döneminde, işletmelere yazılım ve abonelik satarak başarı elde etmeye başlaması. Şirketin ‘ticari bulut’ iş kolu, 2018 mali yılı hedefi olarak belirlenen 20 milyar Dolar’a yaklaşmak üzere. Microsoft’un Azure adını verdiği bulut servisi, Amazon Web Services ile rekabet ediyor ve geçtiğimiz çeyrekte, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 97 büyüme kaydetti.

Office ölmedi

Ayrıca son çeyrekte Microsoft Office 365 Commercial sürümü ilk kez geleneksel lisanslı ürününden daha fazla gelir elde etti. Yani Google Docs ya da diğer web tabanlı uygulamalar, sanıldığı gibi Microsoft Office’in sonunu getirmedi; sadece Microsoft’u iş modelini değiştirmeye zorladı. Ayrıca kişisel bilgisayarlar da bazı kişilerin tahmin ettiği kadar hızlı bir çöküşe geçmedi.

Teknoloji alanında en önemli soru daima “Şimdi ne olacak?” şeklindedir. Microsoft belki önümüzdeki birkaç büyük değişimi de ıskalayabilir ancak şirket hala burada ve yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ediyor.

Kaynak: Recode

Microsoft'un hisseleri geçtiğimiz hafta tüm zamanların en üst seviyesine çıkarak 74,30 Dolar'dan işlem gördü. Halen 73-74 Dolar aralığında seyreden hisseler, özellikle geçtiğimiz hafta açıklanan güçlü dördüncü çeyrek sonuçları ile bir ara 77 Dolar'ı gördü. Bu veriler oldukça önemli çünkü Microsoft 1986'dan bu yana halka açık bir şirket ve geçtiğimiz hafta ulaşılan değerler 31 yılın zirvesinde. Şirketin piyasa değeri de 570 milyar Dolar'ı buldu.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği