Michio Kaku’ya göre 20 yıl sonraki hayatımız

Ünlü fizikçi Michio Kaku toplumun tamamının kazandığı bir yakın gelecek öngörüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dubai’de yapılan World Government Summit‘te konuşan Michio Kaku önümüzdeki 20 yıl içinde hayatımızın nasıl ilginç bir hal alacağını anlattı.

Kaku konuşmasına yıllar geçtikçe dilimizin evrileceğini ve teknolojideki gelişmelere ayak uyduracağını belirterek başladı. “Bilgisayar” kelimesinin dilimizden çıkacağını söyleyen ünlü fizikçiye göre, gelecekte bedenimizden sokaklarımıza her şey bilgisayarı içereceğinden “bilgisayar” terimine gereksinim duymaz hale geleceğiz.

“Yeni bir dünya hakkında konuşuyoruz. Hayal ettiğinizi yaratabildiğiniz bir gelecek” diyen Michio Kaku; 3 boyutlu yazıcıların hayatımızın dokusunu değiştireceğini, ayakkabıdan takıya kadar birçok şeyin kendimize göre üretebileceğimiz bir gelecek betimledi. Ve yarının dünyasında çocuğunuz için bir oyuncak istiyorsanız bunun, internetten indirip salonunuzda basmak kadar basit olacağını iddia etti.

Tabii salon demişken, Michio Kaku’nun zihninde duvarlarla konuşabileceğimiz bir geleceğin bizi beklediğini söyleyelim. Gelecekte akıllı duvar kağıtlarına sahip olacağımızı söyleyen Kaku bu teknolojiyi şöyle açıklıyor: “Bu kağıt istediğimiz herhangi bir bilgiyi bize gösterebilecek, aynı günümüzdeki bilgisayar ekranları gibi. Duvarlarımıza konuşmakla kalmayacak, onlardan cevap da alacağız. Dolayısıyla geleceğin dünyasında gelişen teknoloji iç mimarimizi de etkileyecek ve duvarlarımız telefon, laptop ve TV ekranı işlevlerini görebilecek.

Ünlü fizikçi gelecek konusunda öngörülerine anlık çeviri yapabilen “lensler” ve bizi her yere götürecek otonom arabalarla devam etti.

Kaku, “kusursuz kapitalizm” olarak tanımladığı bir geleceğe ilerlediğimizi, aracıları kaldıracağımıza ve kazananın tüm toplum olacağına inandığını söyledi.

Kaynak: Futurism

Dubai'de yapılan World Government Summit'te konuşan Michio Kaku önümüzdeki 20 yıl içinde hayatımızın nasıl ilginç bir şekil alacağını anlattı.

Michio Kaku konuşmasında; gelecekte evimizin duvarlarının akıllı olacağını, çevremizdeki her şeyde bilgisayar olduğundan "bilgisayar" teriminin artık kullanılmayacağını, otonom araçların bizi istediğimiz yerlere götüreceğini ve akıllı lenslerin yabancı dili otomatik olarak çevireceğini belirtirken, aracıların olmadığı kusursuz kapitalizme doğru ilerlediğimizi söyledi.

4 Yorum

  • Aracılar kaldırılıp, tüm toplum kazanacaksa “kusursuz kapitalizm” nasıl oluyor?

    • Şöyle: 1997’de yayınlanan Visions kitabında Kaku, “İnternet, aracılara doğrultulmuş bir silah gibi. Sigorta satıcıları, yatırım bankacıları, seyahat acentaları, oto galerileri… Herkesi vuracak. ” sözünü alıntılıyor ve devamında “Aracıların yok edilmesi ekonominin etkinliğini arttıracak.” diyor. Dünkü konuşmasında bahsettiği de aynısı. Gelişen teknolojilerle aracılar ortadan kalkacak ve sürekli akan bilgi sayesinde müşteriler en iyi ve en ucuz mala ulaşabilecek. Veri madenciliği gibi teknolojiler sayesinde satıcılar da müşterilerin istediklerini bilecekler. Dolayısıyla Kaku, “arz ve talebin tam olarak nerede kesiştiğini bildiğimiz kusursuz bir kapitalizme” doğru ilerleyeceğimizi öngörüyor.

      • Açıklama doyurucu, teşekkürler. Evet, internet bir çok şeyi değiştirdi, (zaman, iletişim, ticaret, bilgiye erişim vs.) sırada ise ÖYZ (öğrenen yapay zeka) var, ve olur da yıllar sonra tüm işleri ÖYZ’ler üstlenirse, insanlara sadece konforlu hayat süreceği bir yaşam tarzı kalacak demektir. Bu durumda ortaya çıkacak sistem de “kusursuz kapitalizm”den farklı olacak, yani çok ileri bir gelecekte şu an yaşadığımız sistem ve onu besleyen alt katmanları olmayacak diye tahmin ediyorum, ki zaten bay Kaku’da 20 yıl sonrası için konuşmuş.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği