McDonald’s binlerce restoranında kiosklu sisteme geçecek

McDonald's önümüzdeki 8 ila 9 çeyrek boyunca her çeyrekte bin adet restorana self-servis kiosku yerleştirmeye karar verdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İş modelini modernleştirmek isteyen McDonalds mobile ve diğer teknoloji platformlarına yatırım yapıyor. Şirket geçtiğimiz dönemde ‘daha iyi bir McDonald’s yaratmak için’ sistematik bir şekilde şubelerine self-servis sipariş kioskları yerleştirmeye, bazı şubelerinde ise masalara servis hizmeti sunmaya başlamıştı. Şirketin CEO’su Steve Easterbrook “İnsanların daha fazla vakit geçirince daha fazla tercihte bulunduğunu gördük. Ortalama hesaplarda küçük bir artış söz konusu” diyor.

Bu bilgiler ışığında şirket önümüzdeki 8 ila 9 çeyrek boyunca her çeyrekte bin adet restorana kiosk yerleştirmeye karar verdi. Easterbook “İki yıl önce McDonald’s’ta sipariş vermek için iki seçeneğiniz vardı: ya restorana girip kasadan sipariş vereceksiniz ya da arabayla sipariş kasalarımıza yanaşacaksınız. Artık bir çok yeni seçenek sunuyoruz. Mobil üzerinden sipariş verebilirsiniz, kioskları kullanabilirsiniz farklı şekillerde ödeme yapabilirsiniz ve siparişinizi farklı şekillerde düzenleyebilirsiniz. Daha fazla seçenek ve çeşit eklemeye çalışıyoruz.” diyor.

Şirketin Kanada, Avustralya ve Birleşik Krallık şubelerinin tamamında kiosk ve mobil sipariş hizmetleri bulunuyor. Fransa ve Almanya’da da bu hizmetler oldukça yaygın. Easterbrook “ABD bu konuda biraz geride kaldı” diyor.

Eve sipariş

Hamburger devi ayrıca ABD’de müşteri taleplerini karşılamak için evlere sipariş sistemini de kullanmak istiyor. McDonald’s bu hizmeti halihazırda Türkiye’de ve pek çok Asya ülkesinde sunuyor. Asya’daki siparişlerin yüzde 10’u eve sipariş yöntemiyle yapılıyor. Şirket bu talebi ABD’de de karşılayarak gelirlerini artırmak istiyor. ABD’deki evlere sipariş seçeneği üçüncü parti hizmet sağlayıcılar tarafından gerçekleştirilebilir.

En büyük beş pazarda (ABD, Fransa, Birleşik Krallık, Almanya ve Kanada) nüfusun yüzde 75’i herhangi bir McDonald’s şubesine en fazla 3 mil (4,8 km) mesafede oturuyor. Nüfusun yüzde 85’i ise bir McDonald’s şubesine en fazla 5 mil (8 km) uzaklıkta.

Kaynak: CNBC

İş modelini modernleştirmek isteyen McDonalds mobile ve diğer teknoloji platformlarına yatırım yapıyor. Şirket geçtiğimiz dönemde 'daha iyi bir McDonald's yaratmak için' sistematik bir şekilde şubelerine self-servis sipariş kioskları yerleştirmeye, bazı şubelerinde ise masalara servis hizmeti sunmaya başlamıştı. Şirketin CEO'su Steve Easterbrook "İnsanların daha fazla vakit geçirince daha fazla tercihte bulunduğunu gördük. Ortalama hesaplarda küçük bir artış söz konusu" diyor. Bu bilgiler ışığında şirket önümüzdeki 8 ila 9 çeyrek boyunca her çeyrekte bin adet restorana kiosk yerleştirmeye karar verdi.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği