Mars’tan dinlendirici esintiler

NASA'nın InSight adlı Mars robotu, gezegenin yüzeyindeki rüzgarların basıncını algılayabilen sensörlerini kullanarak Dünya'ya rüzgar sesi gönderdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Haberi okumaya başlamadan önce aşağıdaki ses kaydını oynatın ve haberi Mars rüzgarları eşliğinde okuyun.

NASA’nın InSight adlı Mars robotu geçtiğimiz hafta gezegenin Elysium Planitia bölgesine sorunsuz bir iniş gerçekleştirdi. Robot burada yüzeyin altına yerleştireceği sondalarla araştırmalarda bulunacak. Ancak robot, daha önce planlanmayan, Mars yüzeyinin sesini kaydetmek gibi işlere de imza atıyor.

Teknik olarak InSight’ın ses algılama yeteneği yok. Yani ses kaydetmek isteseniz bu şekilde kaydetmezdiniz. Ancak robotik platformun hava basıncı sensörü ve sismometresi, üzerinden geçen rüzgardaki çok küçük değişiklikleri algılayabilecek kadar hassas. Gümüş kubbenin içindeki hava basıncı sensörü, normale en yakın sese sahip sinyalleri üretti. Yine de orada olsanız tam olarak duyacağınız şeyi aktarmak için bazı düzenlemeler yapılması gerekti.

NASA’nın haber bülteninde konuşan Insight bilim ekibi üyesi Tom Pike “Insight dev bir kulak gibi çalışıyor. Robotun  yanlarındaki güneş panelleri, rüzgardaki basınç değişim değişimlerine reaksiyon gösteriyor. Bu, InSight’ın elini kulağına koyup Mars’ın rüzgarlarını dinlemesi gibi.” diyor.

Dünya’dakinden farklı değil

Mars’taki rüzgarın Dünya’dakinden çok da farklı olmadığını düşünebilirsiniz ve bu konuda haklısınız. Uzay keşfinin bir çok yönünü (bir kaya, bir manzara, bir rüzgar) özel kılan şey, aslında tüm bunların milyonlarca kilometre uzaklıkta olması ve bir robotun bunları bize aktarması. Mars’taki rüzgarın sesi dünyadaki ile aynı olabilir ama konu bu değil.

Eğer merak ettiyseniz, bu kaydedilen rüzgar kuzeybatıya doğru esiyordu. Bu yön, bölgedeki rüzgar hortumlarının yönü ile de uyumlu. InSight’ın ‘kulaklarına’ bu konuda güvenebileceğimizi görmek güzel. Ancak InSight’ın asıl işi yüzeyde değil, yer altında. Mars’taki seslerle ilgileniyorsanız, 2020’de gönderilecek NASA robotunu heyecanla bekleyebilirsiniz. Bu robotta yüksek kaliteli ses kaydı yapabilen mikrofonlar bulunacak. Böylece Mars ortamını daha net bir şekilde dinleme fırsatımız olacak.

Kaynak: TechCrunch

NASA'nın InSight adlı Mars robotu, gezegenin yüzeyindeki rüzgarların basıncını algılayabilen sensörlerini kullanarak Dünya'ya rüzgar sesi gönderdi. Robotun asıl amacı Mars'ın yer altını incelemek ancak robot üzerindeki cihazlar aynı zamanda çevredeki hava hareketlerinde gerçekleşen değişiklikleri algılayabiliyor. NASA bilimcileri robotun topladığı bu verileri rüzgar sesine çevirip yayımladı. 2020'de gönderilecek NASA robotunda yüksek kaliteli ses kaydı yapabilen mikrofonlar da bulunacak. O zamana kadar bu gibi kayıtlarla idare etmemiz gerek.

1 Yorum

  • Bir gezegende rüzgar varsa orda hava sirkülasyonu vardır. Bu özellik bilimsel anlayışta çok anlamlı ve manidar çağrışımlar yapar. Orda muhakkak var olan yaşayış koşolunu kanıtlar. Rüzgar, yağmur, bulut, oksijen, hidrojen herşey var. Yağ var, un var, ateş var. Helva önceden yapılmış mı, biz mi yapacağız?püf noktası bu sorunun yanıtı bencede. Marsın rüzgarı muhteşem. İyi keşifler, başarılar, yaşasın bilim ve teknoloji ve Uygarlık. Bravo usa, rota yıldızlar arası.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği