Makinist gözünden uzun tren yolculukları

Slow TV akımının en hareketli örneklerinden biri olan, kabinden canlı yayınla tren yolculuğu akımı dünyanın dört bir yanından yol manzaraları sunuyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

2016’da Oxford’un yılın kelimesi adayları arasında, Danimarka dolaylarından hygge diye bir kelime de vardı. Gönül rahatlığı, ferahlık, huzur, samimiyet, sükunet, sıcaklık, konfor gibi ‘insanı gevşeten’ kavramların birleşimi olarak özetlenebilir. Tabii dünyanın geri kalanı İskandinavlar kadar huzurlu olmadığı ve türlü belalarla uğraştığı için 2016’nın kelimesi post-truth seçilmişti.

Kuzeydeki dertsizliğin ve huzurun yansımalarından biri de slow TV akımı. 30 saniyeden sonra sıkılmaya başlayan neslin anlam veremeyeceği şekilde, saatler süren durağan programlar sunan bu türün en hareketli örneklerinden biri Train Drivers View kanalı. Örneğin şu anda 6 canlı yayın var, hepsinde de ‘tren gidiyor’. O kadar.

Kaynak: Motherboard

2009'da Norveç'te ortaya çıkan Slow TV akımının en hareketli örneklerinden biri olan, 'kabinden canlı yayınla tren yolculuğu akımı' dünyanın dört bir yanından uzun yol manzaraları sunuyor.

Etiketler:

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği