Mahremiyetinizi gözeten yapay zeka asistanı

Açık kaynaklı ses asistanı Mark II, diğer ses asistanlarının aksine verilerinizi inceleyip size ürün satmaya çalışmıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Mycroft AI tarafından geliştirilen Mark II, sadece sesinizi kullanarak komut verip yaşantınızdaki küçük detayları düzenlemenizi sağlayan bir yapay zeka asistanı.

Mark II’yu diğer ses asistanlarından ayıran şey ise açık kaynak olması. Bu da kişisel verilerinizin özel tutulması ve cihaz tecrübenizi ihtiyacınıza göre ayarlayabilmeniz anlamına geliyor. Mycroft platformunun yenilikçi bir topluluk tarafından oluşturulması, teknolojinin çok yönlü ve güvenilir olmasını sağlıyor.

Mahremiyetinize saygı duyan tek ses asistanı olma unvanını taşan Mark II verilerinizin nasıl işlendiğini şeffaf bir şekilde gösteriyor. Cihaz bir ses asistanından beklenen her şeyi yapıyor; saatin kaç olduğunu söylemek, hava durumu hakkında bilgi vermek, müzik çalmak, hatırlatıcı eklemek, alışveriş listesi oluşturmak vb. Üstelik bütün bunları şeffaf ve açık şekilde gerçekleştiriyor. Mycroft’un açık yazılımı sayesinde mahrem alanların mahrem kaldığına emin oluyorsunuz. Diğer teknoloji devlerine ait ses asistanlarının aksine Mycroft verilerinizi incelemiyor, size ürün satmaya çalışmıyor veya çevrimiçi yaşamınıza sahip olmaya çabalamıyor.

Henüz satışa sunulmadı

Bulunduğu ortamı sürekli olarak dinleyen Mark II, kendi uyandırma sözcüğü dışında konuşulan her şeyi göz ardı ediyor. Cihazın asıl uyandırma sözcüğü ‘Hey Mycroft’ ancak kullanıcılar kendi isteklerine göre değişiklik yapabiliyor. Mesela ‘Hey Pedro’, ‘Hey Victoria’ veya ‘Hey Jarvis’ de sıkça kullanılan uyandırma sözcükleri arasında yer alıyor. Şu anda Kickstarter’da destekçilerini bekleyen Mark II’ya 129 Dolar katkıda bulunursanız bir adet Mark II ses asistanı alabilirsiniz. Dünyanın her yerine gönderileceği belirtilen cihazın tahmini teslim tarihi bu yılın Aralık ayı olarak belirlendi.

Kaynak: Kickstarter

Mycroft AI tarafından geliştirilen Mark II, yaşantınızdaki küçük detayları düzenlemenizi sağlayan bir yapay zeka asistanı. Mark II'yu diğer ses asistanlarından ayıran en önemli nokta açık kaynak olması. Mycroft platformunun yenilikçi bir topluluk tarafından oluşturulması teknolojinin çok yönlü ve güvenilir olmasını sağlıyor. Cihaz bir ses asistanından beklenen her şeyi yapabiliyor; alarm kurmak, hatırlatıcı eklemek, hava durumunu bildirmek vb. Fakat diğer ses asistanlarının aksine Mark II verilerinizi inceleyip size ürün satmak için uğraşmıyor. Cihaz sadece kendi uyandırma sözcüğü olan 'Hey Mycroft' ile aktif hale geliyor. Bunun dışında ortamda konuşulan her şeyi göz ardı ediyor. Şu anda Kickstarter'da destekçilerini bekleyen cihazın tahmini teslim tarihi bu yılın Aralık ayı olarak belirlendi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği