Mahkeme kararıyla 20 yaş gençleşmek isteyen adam

Kaç gösteriyorum?
Hollanda'da 69 yaşındaki bir adam, kendisini bu yaşta hissetmediğini söyleyerek yasal olarak 20 yaş daha genç kabul edilmesini talep etti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hollanda’da 69 yaşındaki bir ‘olumlu düşünce gurusu’ kendisini bu yaşta hissetmediğini söyleyerek yasal olarak 20 yaş daha genç kabul edilmesini talep etti. Emile Ratelband adlı adam sevgili bulma uygulamalarında yaşı sebebiyle ayrımcılığa uğradığını söylüyor. Hollanda’da Arnhem mahkemesine başvuran Ratelband, doğum tarihinin kendisini huzursuz hissettirdiğini belirterek bu değişiklik işlemini, kendisini transgender olarak tanımlayan insanların cinsiyet değiştirme talebine benzetti.

Ratelband resmi yaşının duygusal durumunu yansıtmadığını ve bu yüzden hem iş hem de sevgili bulmakta zorlandığını söyledi. Adam 11 Mart 1949 olan doğum tarihinin 11 Mart 1969 olarak değiştirilmesini istiyor. Ratelband “69 yaşındayken sınırlandırılıyorum. 49 yaşında olsam yeni bir ev alabilir, farklı bir arabaya binebilirdim. Daha fazla iş teklifi alırdım. Tinder’da 69 yaşında olduğumu söyleyince cevap alamıyorum. Bu yüzle, 49 yaşında olduğumu söylesem çok daha iyi bir pozisyonda olurdum” diyor.

Doktorların kendisine 45 yaşında birinin vücuduna sahip olduğunu söyleyen Ratelband kendisini genç bir tanrı olarak tanımladı.

“Ebeveynlerinin yetiştirdiği çocuk kimdi?”

Hakim cinsiyet değiştirmenin yasalarda bir gelişme olduğunu söyleyerek “Seninle hemfikirim. Yıllarca böyle bir gelişmenin imkansız olduğunu düşünmüştük.” dedi ama Ratelband’a hayatının 20 yılının silinmesi konusunda ebeveynlerinin ne düşüneceğini sordu. “Ebeveynlerin yıllarca kime baktı. O küçük çocuk kimdi?” diye soran hakime Ratelband ebeveynlerinin hayatta olmadığını söyleyerek yanıt verdi.

Motivasyon verici konuşmalar yapan ve nörolinguistik programlama alanında eğitimler veren Ratelband, yaşını değiştirdiğinde beklenmedik sonuçlar olmaması için emeklilikten de vazgeçeceğini dile getirdi. 45 dakika süren mahkemenin sonunda Ratelband bunun bir özgür irade meselesi olduğunu söyledi. Ratelband’ın avukatı Jan-Hein Kuijpers yaş değişikliğinin onaylanması için geç bile kalındığını belirtti.

‘Hissedilen yaşı’ kim belirleyecek?

Mahkemedeki savcı, doğum tarihi değişikliği için bir sağlık denetimi gerekip gerekmediğini, gelecekte bu taleple gelen kişilerin hissettiği yaşın neye göre belirleneceğini sordu.

Kuijpers mahkemeye ayrıca “Sağduyu denen bir şey var.” da dedi.

Ratelband’ın talebinin ters teptiği de söylenebilir. Zira davanın medyaya taşınmasıyla birlikte artık herkes Ratelband’ın gerçek yaşını biliyor.

Kaynak: The Guardian

Hollanda'da 69 yaşındaki bir 'olumlu düşünce gurusu' kendisini bu yaşta hissetmediğini söyleyerek yasal olarak 20 yaş daha genç kabul edilmesini talep etti. Emile Ratelband adlı adam sevgili bulma uygulamalarında yaşı sebebiyle ayrımcılığa uğradığını söylüyor. Hollanda'da Arnhem mahkemesine başvuran Ratelband, doğum tarihinin kendisini huzursuz hissettirdiğini belirterek bu değişiklik işlemini, kendisini transgender olarak tanımlayan insanların cinsiyet değiştirme talebine benzetti.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği