Londra iklim protestolarında binden fazla gözaltı

Londra polisinin yaptığı açıklamaya göre 8 gündür devam eden iklim protestolarında gözaltına alınan kişi sayısı 1065 oldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İngiltere’nin başkenti Londra’da son 8 gündür devam eden çevre protestoları sırasında gözaltına alınan kişi sayısı bini aştı. Pazartesi günü polisin yaptığı açıklamada, protestolar sırasında kapatılan Waterloo Köprüsü’nün de trafiğe açıldığı belirtildi.

Şiddet içermeyen sivil itaatsizlik eylemleri

İklim grubu Extinction Rebellion (Yok Olma İsyanı) Londra’nın merkezindeki Oxford Meydanı ve Parlamento Meydanı gibi alanlarda gösteriler düzenlemişti. Grup, şiddet içermeyen sivil itaatsizlik eylemleri ile küresel iklim krizinin durdurulması yönünde bir kampanya yürütmüştü.

Polisten yapılan açıklamada protestolarla ilişkili olarak 1065 kişinin gözaltına alındığını ve 53 kişinin ana yolu kapatmak ile suçlandığını söylemişti. Oxford Meydanı ve Parlamento Meydanı Pazar günü yeniden trafiğe açılmıştı. Waterloo Köprüsü de gece temizlendi ve Pazartesi günü kullanıma açıldı.

Protestolar Marble Arch’ta devam ediyor

Polis aktivistlere, eylem yapmalarına izin verilen Marble Arch bölgesine gitmelerini söyledi. 16 yaşındaki İsveçli çevre aktivisti Greta Thunberg Marble Arch’ta Pazar günü yaptığı konuşmada eylemcilere gezegeni kurtarmak için çabalarından asla vazgeçmemelerini söyledi.

Kaynak: Reuters

İngiltere'nin başkenti Londra'da son 8 gündür devam eden çevre protestoları sırasında gözaltına alınan kişi sayısı bini aştı. Pazartesi günü polisin yaptığı açıklamada, protestolar sırasında kapatılan Waterloo Köprüsü'nün de trafiğe açıldığı belirtildi. Oxford Meydanı ve Parlamento Meydanı da Pazar günü kullanıma açılmıştı. Eylemciler protestolara Marble Arch'ta devam ediyor. Polis aktivistleri, eylemlere izin verilen bu bölgeye yönlendiriyor.

5 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği