Sahte ilaç dedektörü LinkSquare

Stratio'nun ürettiği LinkSquare adlı aksesuarlar aldığınız ilacın sahte olup olmadığını anında tespit edebiliyorsunuz.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Sahte ilaçlar son zamanların en büyük sorunlarından biri. Interpol’un raporuna göre geçen yıl 20.7 milyon sahte ilaç, internet satışı ile piyasaya sürüldü. Bu sayı iki sene öncesi verilerinin iki katına denk geliyor. Akıllı telefon bağlantılı özel bir yazılım ve donanım bileşiminden oluşan Stratio imzalı çözüm almak üzere olduğunuz ilacın sahte olup olmadığı konusunda üzerindeki ışıkla sizi bilgilendiriyor.

Güney Kore’de geliştirilen LinkSquare adlı okuyucu donanım ışığın dalga boyunu ayrıştırabilen küçük bir spektrometre. Cihazı USB kablosuyla akıllı telefonunuza bağladıktan sonra içinde bulunan minik hazneye ilacınızı yerleştiriyorsunuz. Her ilacın kendine has bir ışık yansıtma özelliği olduğu için cihazın okuduğu veriler önceden o ilaca yönelik sisteme tanımlanmış verilerle anında karşılaştırılıyor ve telefonunuzdaki uygulamanın ekranında sonuç size aktarılıyor (dolayısıyla kullanılabilir hale gelmesi için öncelikle sisteme mevcut tüm ilaçların ışıma bilgilerinin bir kereliğine yüklenmesi gerekiyor).

Aşağıdaki videoda söz konusu çözümün sahte ilaç konusunda epey ‘can yakan’ Viagra hapıya yapılan bir demosunu görebilirsiniz (ilki sahte, ikincisi jenerik, üçüncüsü gerçek ürün).

Bu ürünle Güney Kore Ulusal Bilim Kurumu’ndan fon almayı başaran Stratio yakında 199 dolardan satışa çıkacak. Şirket, ayrıca yazılım geliştiricilerine kendi programlarını geliştirebilmeleri için de imkan sağlıyor. Hedeflerden biri bu aksesuarı bozuk yemek, çürük meyve tespiti gibi diğer alanlara da uyarlamak.

Akıllı telefonunuza bağlanan bir aksesuarla aldığınız ilacın sahte olup olmadığını anlamanız mümkün. Çözümden faydalanmak için hizmet vereceği ülkede satılan ilaç veri tabanının sisteme yüklenmesi yeterli.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği