Akıllı ilaç kapağı: Pillsy

Akıllı ilaç kapağı Pillsy, Bluetooth aracılığıyla akıllı telefonlara bağlanıyor ve ilaç tüketimini kayıt altında tutarak ilaçların unutulmasına engel oluyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çok fazla ilaç içiyoruz ve çok fazla ilacı da içmeyi unutuyoruz. 2015’te yapılan bir araştırmaya göre ABD vatandaşlarının yüzde 60’ı bir ilacı sürekli olarak kullanıyor ve bu kişilerin çoğu sık sık bir doz atlıyor ya da almayı unutuyor. Önemli ilaçları vaktinde almayı hatırlamak zor olabilir, özellikle de ilaca yeni alışırken.

Trilyon Dolar’lık ilaç endüstrisi, yeni girişimlerin en popüler tercihlerinden birisi. Bir çok girişim de müşterilerinin ilaçları vaktinde almasına yardımcı olmaya çalışıyor. Pillsy de bu girişimlerden birisi. Daha karmaşık ilaç yönetim sistemlerinin aksine Pillsy sadece iki parçadan oluşuyor: herhangi bir standart ilaç kutusunu kapatabilen bir akıllı kapak ve bir akıllı telefon uygulaması.

iOS ve Android uygulamaları bulunan Pillsy’yi kurmak oldukça kolay. Telefonunuzun Bluetooth’u açık olduğu sürece kapak ve uygulama, kapağı açtığınız anda eşleşiyor. Kayıt yaptıktan sonra, ilaçlarınızı FDA veri tabanından bularak kaydediyor ve doktorun tavsiye ettiği şekilde kullanım sıklığını ayarlıyorsunuz.

“İnsanlar ilaçların yarısını alıyor”

Pillsy kurucusu ve CEO’su Jeff LeBrun, “İnsanlar alması gereken ilaçların sadece yarısını alıyor.” diyor. Geçmişte bazı giyilebilir elektronik ve ilaç ürünleri üzerine çalışan LeBrun, gerçekten bir çözüme ihtiyaç duyan daha basit bir problemi çözmeye yoğunlaşmış.

Pillsy’nin temelinde akıllı kapak bulunuyor. Standart ve çocuk korumalı modelleri bulunan kapak, Bluetooth ile akıllı telefona uygulamasına bağlanıyor. Uygulamaya ilacın adı ve dozajı girildikten sonra hem kapak hem de uygulama size ilaç alma vaktinin geldiğini hatırlatıyor. Ayrıca aynı ilacı yanlışlıkla iki kere almanızı da engelliyor. Kutuyu açtığınız anda telefonunuzda “Onu zaten almıştın” mesajı görünüyor.

Benzer bir şekilde, Pillsy doğru ilacı alıp almadığınızı, Hero gibi bir robot aracılığıyla kontrol etmiyor. Pillsy’nin kapağı bildirim için küçük bir ışığı yakıp söndürebilse de sistemin asıl zekası uygulamada kendini gösteriyor. Pillsy bu sistemi Amazon’un Alexa cihazıyla da uyumlu hale getirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Tanesi 39 Dolar

Farklı renklerde sunulan kapaklarla dilerseniz ilaçlarınızı renklerle kodlayabilirsiniz. Her bir kapakta küçük bir saat pili bulunuyor. Yaklaşık 1 yıl boyunca çalışabilen piller bitmeye yaklaştığında telefonunuza gelen bir uyarı size pili değiştirmeniz gerektiğini hatırlatıyor. Pillsy ile bakıma ihtiyacı olan birinin ilaçlarını alıp almadığını kontrol etmek de mümkün. Uygulama, kapaklar aracılığıyla tüm aktiviteyi kayıt altında tutabiliyor.

PillDrill gibi dijital ilaç dağıtıcıların aksine Pillsy her gün içilecek bir sürü ilaç için tasarlanmadı. Lebrun, Pillsy’nin günde 7 ilaçtan daha az ilaç alan kişiler için tasarlandığını söylüyor. İlaç kullananların önemli bir kısmı da bu kategoriye giriyor. Her bir Pillsy kapağı 39 Dolar’a satılıyor. Paket halinde almak isteyenlere avantajlı seçenekler de sunuluyor.

Kaynak: Mashable

Trilyon Dolar’lık ilaç endüstrisi, yeni girişimlerin en popüler tercihlerinden birisi. Bir çok girişim de müşterilerinin ilaçları vaktinde almasına yardımcı olmaya çalışıyor. Pillsy de bu girişimlerden birisi. Daha karmaşık ilaç yönetim sistemlerinin aksine Pillsy sadece iki parçadan oluşuyor: herhangi bir standart ilaç kutusunu kapatabilen bir akıllı kapak ve bir akıllı telefon uygulaması. iOS ve Android uygulamaları bulunan Pillsy’yi kurmak oldukça kolay. Telefonunuzun Bluetooth’u açık olduğu sürece kapak ve uygulama, kapağı açtığınız anda eşleşiyor. Kayıt yaptıktan sonra, ilaçlarınızı FDA veri tabanından bularak kaydediyor ve doktorun tavsiye ettiği şekilde kullanım sıklığını ayarlıyorsunuz.Yorumunuz: