Liberal tweet’ler Cumhuriyetçileri daha da muhafazakarlaştırıyor

Twitter'da farklı görüşlere maruz kalan kullanıcıların daha hoşgörülü olacağı teziyle yola çıkan araştırmacılar aslında durumun tam tersi olduğunu keşfetti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Sosyal medya siteleri öncelikle insanları bir araya getirme hedefiyle ortaya çıktı. Ancak zamanla insanlar sadece kendi görüşünden kişileri ve kurumları takip etmeye başlayınca sosyal medya amacının tam tersine hizmet etmeye başladı. Sadece kendisi gibi düşünen insanlara maruz kalan kullanıcılar bu görüşlerinde daha radikal hale gelmeye başladılar.

Kendi ‘baloncuğunda’ yaşayan insanların alternatif fikirlere maruz kalmasının hoşgörüyü artırabileceğine inanan araştırmacılar bu görüşlerini denemek için bir deney gerçekleştirdi. Başlangıçta yapılan ankette ABD’li kullanıcıların siyasi görüşü soruldu. Muhafazakar ve liberal kullanıcılar belirlendikten sonra bu kullanıcıların bir kısmına aksi görüşte tweet’ler atan bot hesapları takip etmeleri için ödeme yapıldı. Diğer kullanıcılar ise kontrol grubu olarak, normalde takip ettikleri hesapları takip etmeye devam etti.

Deney geri tepti

Araştırma sonucunda, istenilenin tam aksi bir sonuç ortaya çıktı. Özellikle, liberal tweet’lere maruz kalan muhafazakarların daha da muhafazakarlaştığı ortaya çıktı. Muhafazakar tweet’ler gören liberallerin görüşlerinde ise kayda değer bir değişiklik olmadığı görüldü. Ancak liberallerdeki değişiklik de -çok az olsa dahi- daha liberal olma yönünde gerçekleşti.

Araştırmacılar insanlara farklı görüşleri göstererek onları daha hoşgörülü yapabilecekleri tezini kanıtlayamadı. Deneyin kanıtladığı tek şey, insanların görüşlerini değiştirmenin kolay olmadığıydı.

Araştırma çok güvenilir olmayabilir

Bu araştırma çoğu kişinin Twitter kullanmaması, tweet’leri atan hesabın gerçek biri değil de bir bot olması, kendini bağımsız olarak tanımlayan kişilerin deneye dahil edilmemesi, katılımcılara para verilmesinin sonucu etkileme ihtimali bulunması ve deneyin yapıldığı ortamın gerçek hayat değil de Twitter olması gibi sebeplerle eleştirilebilir. Yine de amaçlanan sonucun tam tersinin görülmesi oldukça ilginç.

Araştırmacılar 7 puanlı bir ölçekte, muhafazakar kullanıcıların 0,10 ila 0,60 puan daha muhafazakar hale geldiğini söylüyor. Filtre baloncukları içinde yaşamanın diğer görüşleri anlama yeteneğini kaybettirdiğini belirten araştırmacılar, bu durumdaki kişilerin diğer görüşleri incelemek için de bir hevesi olmadığını belirtiyor.

Kaynak: Nieman Lab

Twitter'da farklı görüşlere maruz kalan kullanıcıların daha hoşgörülü olacağı teziyle yola çıkan araştırmacılar aslında durumun tam tersi olduğunu keşfetti. Muhafazakar kullanıcılara liberal, liberal kullanıcılara da muhafazakar tweet'ler gösteren araştırmacılar deney sonunda grupların kendi inançlarına daha bağlı hale geldiğini gördü. Özellikle muhafazakarların, liberal tweet'lere maruz kaldıktan sonra daha muhafazakar olduğunu belirten araştırmacılar, liberallerdeki değişimin kayda değer olmadığını ifade etti.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği