Levi’s ve Google’ın akıllı ceketi

Google ile Levi’s, Google’ın Jaquard teknolojisini, bisikletçiler için üretilen bir akıllı cekette kullanmak için anlaşma yaptı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google İleri Teknoloji ve Projeler (ATAP) araştırma ünitesi, Geçtiğimiz hafta düzenlenen Google I/O konferansında, Jaquard Projesi‘nde Levi’s ile birlikte çalışacaklarını açıkladı. Geçtiğimiz yıl ilk kez duyurulan Jaquard kıyafetlere yerleştirilen dokunma sensörleri ile kıyafetleri giyilebilir teknoloji ürünü haline getirmeyi amaçlıyor.

ATAP ekibinden Ivan Poupyrev yaptığı konuşmada, Levi’s ile birlikte, bisikletçiler için tasarlanmış bir akıllı ceket üreteceklerini belirtti. Ceket ile gelen aramalara cevap vermek, müziğin sesini açıp kapamak hatta harita uygulaması kullanmak mümkün olacak.

Giymek isteyeceğiniz teknoloji

İşbirliğinin amacı, hem kaliteli bir tasarıma sahip hem de teknolojiyi pratik bir şekilde kullanabilen bir kıyafet üretmek. Günümüzde bisiklet kullananlar şehirlerde arabaların arasında zaten yeterince tehlike atlatıyor. Bu sırada bir de telefon kullanmaya çalışmak bu deneyimi daha tehlikeli hale getiriyor. Levi’s Commuter adlı ceket sayesinde bisikletçiler sadece ceketin koluna dokunarak akıllı telefonlarını kontrol edebilecek.

Bu teknoloji ceketin kolunun iç kısmına yerleştirilen Jaquard etiketi sayesinde kullanılabiliyor. Etiket daha sonra yerinden çıkarılıp USB aracılığıyla şarj edilebiliyor. LED, dokunmatik sensör, batarya ve cekete örülü sensörler ile bağlı halde bulunan etiket, bu bağlantılar için ceketin düğme deliklerini kullanıyor. Teknoloji mümkün olduğunca ceketin içine saklanmaya çalışılmış ancak tanıtım sırasında, içinde etiket bulunan kolun kalın durduğu ve dışarıdan bakıldığında içinde bir şeyler olduğunun belli olduğu görüldü. Bu sebeple ceketin yeterince rahat olmayabileceği düşünülüyor.

Akıllı ceketin en önemli özelliklerinden birisi de kolaylıkla yıkanabiliyor olması. Bunu geliştirmenin ciddi bir çaba gerektirdiğini belirten Poupyrev “Teknoloji narindir, kıyafetler ise dayanıklı olmalıdır.” diyerek kıyafetlerin maruz kaldığı durumlardan etkilenmeyecek bir teknoloji geliştirmek için çabaladıklarını ifade etti.

Diğer uygulamalarla da kullanılacak

Ekip ceketin sadece Google ürünleri ile değil, diğer uygulamalarla da çalışabileceğini belirtti. Yani kullanıcılar ceketi kullanarak hem telefona cevap verebilecek hem haritaları kullanabilecek hem de Spotify’da şarkı değiştirebilecek. Ayrıca diğer uygulamaların da ceketle uyumlu çalışabilmesi için API yayınlanacağı ifade edildi.

Beta testleri sonbaharda başlayacak olan ceketin 2017 ilkbahardan itibaren satışa sunulacağı ifade edildi. Ceketin fiyatına dair bir rakam belirtilmedi. Google gelecekte başka kıyafet üreticileri ile de işbirliği yapmayı planladığını açıkladı.

Google’ın İleri Teknoloji ve Projeler ekibi, geliştirdiği Jaquard teknolojisini Levi’s ceketlerde kullanmak için yaptığı anlaşmayı açıkladı. Özellikle şehirde bisiklet kullananlar için bir akıllı ceket tasarlanacağını açıklayan ekip, sadece ceketin koluna dokunarak akıllı telefonun kullanılabileceğini belirtti.Yorumunuz: