Kuzey Kore’nin yeni telefonu bize birini Android

Kuzey Koreli Mangyngdae Şirketi, Jindallae 3 adını verdiği yeni akıllı telefonunu satışa sundu. Telefon iPhone ve Samsung'dan oldukça esinlenmiş.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kuzey Koreli Mangyngdae Bilişim Teknolojileri Şirketi, Jindallae 3 adını verdiği yeni akıllı telefonunu satışa sundu. Telefon iPhone ve Samsung’dan oldukça esinlenmiş. Adını Kore’de yetişen bir orman gülünden alan telefon, devlet tarafından işletilen DPRK Today gazetesine göre “tamamen ülkede üretildi.” DRK Today telefonun dış görünüşünden yapısına, devre tasarımından uygulamalarına kadar tamamen ülke içinde tasarlandığını ve birleştirildiğini söylüyor.

Jindallae 3’ün özelliklerine dair net bir bilgi sunulmazken, cihazın pek çok farklı amaçla kullanılabildiği, çok çeşitli uygulamalara sahip olduğu ve insanların işlerini ve hayatlarını kolaylaştıracağı belirtildi. Jindallae 3 siyah ve beyaz olarak üretilecek. DPRK Today tarafından yayınlanan fotoğraflara göre telefonun oldukça geniş bir ekranı bulunuyor.

Telefonun Android’in oldukça değiştirilmiş bir versiyonunu kullanıyor olma ihtimali yüksek. Ama ülkenin Linux tabanlı Red Star işletim sistemi de kullanılmış olabilir. Her ne olursa olsun, işletim sistemi tasarımının iOS’tan ‘epeyce etkilendiği’ ortada. Telefonun arama, fotoğraflar, müzik ve takvim uygulamalarının sembolü iOS’un standart sembollerine oldukça benziyor.

Telefon bir çok Android telefondan alışkın olduğumuz oval ‘home’ tuşunu kullanıyor. Ana ekran görünümü ise Android’in standart versiyonu gibi.

 

İlk telefon değil

Jindallae 3 Kuzey Kore’nin ilk akıllı telefonu değil. 2013’te Arirang adlı bir akıllı telefon daha üretilmişti. Ancak Arirang’ın iddia edildiği gibi Kuzey Kore’de üretilmediği, Çin’de hazırlanıp Kuzey Kore’de paketlendiği düşünülüyor.

Kuzey Kore’nin mevcut lideri Kim Jong-un’un tıpkı babası Kim Jong-il gibi bir Apple hayranı olduğu biliniyor. Ülkede geçtiğimiz günlerde IPad adı verilen bir tabletin üretileceği de duyurulmuştu.

Kuzey Kore telekomünikasyon şirketi Koryolink, 2014’te ülkede 2,5 milyon adet kayıtlı kullanıcısı olduğunu açıklamıştı. Ancak bu rakam, tekil kullanıcı sayısını yansıtmıyor olabilir. Çünkü Kuzey Koreliler, aylık ücretsiz dakikalarını kullanmak için genellikle birden fazla telefon hattı kullanıyor.

Kaynak: Mashable

Kuzey Koreli Mangyngdae Bilişim Teknolojileri Şirketi, Jindallae 3 adını verdiği yeni akıllı telefonunu satışa sundu. Telefon iPhone ve Samsung'dan oldukça esinlenmiş. Adını Kore'de yetişen bir orman gülünden alan telefon, DPRK Today gazetesine göre "tamamen ülkede üretildi." DRK Today telefonun dış görünüşünden yapısına, devre tasarımından uygulamalarına kadar tamamen ülke içinde tasarlandığını ve birleştirildiğini söylüyor. Telefonun hem donanım hem de yazılım tasarımları ise iPhone ve Samsung'dan izler taşıyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği