Kuşlar iz bırakarak uçsaydı izleri nasıl görünürdü?

Barselonalı fotoğrafçı Xavi Bou, "Gökyüzünde uçan kuşların ardında bir iz oluşsa bu nasıl bir iz olurdu?" sorusuna yanıt olabilecek fotoğraflar çekiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kuşlar gökyüzünde uçarken ardında iz bıraksa nasıl görünürdü? Barselonalı fotoğrafçı Xavi Bou yıllarca bu soruyu merak etti. Tıpkı kumda kıvrılarak ilerleyen bir yılanın bıraktığı düzenli izlerde olduğu gibi kuşların uçuşunda da düzenli bir iz oluşacağını düşünen Bou çıplak gözle görülemeyeni fotoğraflamak için çalıştı. 5 yıl boyunca kuşların hareketlerini fotoğraflamak için çaba sarf eden fotoğrafçı sonunda “görünmeyeni görünür kılmayı” başardığını söylüyor.

Sadece bir gözlemci olmaktan vazgeçmesi gereken Bou, doğaya olan sevgisini ifade etmesini ve kuşların güzelliğini göstermesini sağlayacak fotoğraf tekniklerini inceledi. Neticede bir video kamerası ile çalışmaya karar veren fotoğrafçı çektiği videolardan yüksek çözünürlüklü fotoğraf kareleri elde etti. Bou çektiği videodan bir bölüm seçiyor ve bu bölümdeki kareler tek bir fotoğraf karesi oluşturacak şekilde üst üste diziyor. Bu süreci filmle baskı yapmaya benzeten Bou, işlem tamamlanmadan önce sonucun nasıl olacağını kestiremiyor. Bou, tek bir büyülü saniye içinde hayali ve gerçeküstü fotoğrafın oluştuğunu söylüyor.

Ornitograflar adını verdiği bu projeye başlamadan önce Bou Barselona’da jeoloji ve fotoğrafçılık alanlarında eğitim aldı. Daha sonra moda endüstrisinde ışık teknisyeni olarak çalışan sanatçının bir de postprodüksiyon stüdyosu vardı. Yeni çalışması ise tutkusunu ve mesleğini birleştiriyor. Bou “Bu çalışma teknik, zorlayıcı, sanatsal ve doğal. Fotoğrafçılık ve doğa arasında bulmaya çalıştığım bağ buydu.” diyor.

Kaynak: National Geographic

Kuşlar gökyüzünde uçarken ardında iz bıraksa nasıl görünürdü? Barselonalı fotoğrafçı Xavi Bou yıllarca bu soruyu merak etti. Tıpkı kumda kıvrılarak ilerleyen bir yılanın bıraktığı düzenli izlerde olduğu gibi kuşların uçuşunda da düzenli bir iz oluşacağını düşünen Bou çıplak gözle görülemeyeni fotoğraflamak için çalıştı. 5 yıl boyunca kuşların hareketlerini fotoğraflamak için çaba sarf eden fotoğrafçı sonunda "görünmeyeni görünür kılmayı" başardığını söylüyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği