Küresel ısınmanın etkileri başladı bile

Uluslararası anlaşmalarda küresel ısınmanın 1,5 santigratta tutulması hedefleniyor ancak sadece 1 derece değişiklikle bile ekolojik düzen bozulmaya başladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Küresel iklim değişikliği şimdiden Dünya üzerindeki yaşamı her yönüyle etkilemeye başladı. Science’ta yayınlanan yeni bir makaleye göre, genlerden ekosistemlere kadar her ölçekte değişiklik gözleniyor.

Florida Üniversitesi Doğal Yaşam, Ekoloji ve Çevre Koruma Bölümü profesörlerinden Brett Scheffers makalenin baş yazarlarından birisi. Scheffers “Sadece 1 santigrat dereceye yakın bir küresel ısınma ile doğal sistemlerde büyük etkilerin oluştuğuna dair kanıtlar elde ettik. Genler değişiyor, türlerin fizyolojisi ve vücut boyutları gibi fiziksel özellikleri değişiyor ve tüm ekosistemlerin stres altında olduğuna dair net belirtiler görüyoruz. Tüm bunlar karada ve okyanuslardaki iklim değişimine bir yanıt olarak gelişiyor.” diyor.

Ekosistemlerin yüzde 80’inde değişim

Scheffers, 10 farklı ülkeden gelen araştırmacılarla birlikte, sağlıklı deniz, tatlı su ve kara ekosistemlerini oluşturan ekolojik süreçlerin yüzde 80’inin iklim değişikliğine tepki verdiğinin belirtilerini gözlemledi.

Makalenin yazarlarından Queensland Üniversitesi‘nden James Watson, “Bazı bilimciler bu tarz etkilerin onlarca yıl sonra ortaya çıkacağını düşünüyordu. İklim değişikliğinin etkileri Dünya üzerindeki tüm ekosistemler üzerinde hissediliyor.” diyor.

Haşereler ve salgın hastalıklar artıyor

Farklı türler ve ekosistemler üzerindeki etkilerin pek çoğu insanları da etkiliyor. Bu değişimlerin sonuçları arasında haşerelerin artması, salgın hastalıkların yaygınlaşması, su ürünlerinde beklenmedik değişiklikler ve tarımda mahsullerin azalması gibi durumlar yer alıyor.

Scheffers “Bugün doğada gözlemlediğimiz tepkilerin çoğu, iklim değişikliği koşulları ile ilgili önümüzde birikmeye devam eden problemleri nasıl çözeceğimiz konusunda bize yol gösterici olabilir. Örneğin, doğadaki uyum sağlama yeteneğini inceleyerek tarım ürünlerimize ve su ürünlerine bu yöntemleri uygulayabiliriz.” diyor.

Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) yöneticisi ve makalenin yazarlarından birisi olan Wendy Foden, “Mevcut küresel iklim değişikliği anlaşmaları, küresel ısınmayı 1,5 santigratta tutmayı amaçlıyor. Biz de daha şimdiden iklim değişikliğinin tüm biyolojik sistemler üzerinde geniş çaplı ve ciddi etkileri olduğunu gösteriyoruz.” diyor.

Kaynak: Futurity

Küresel iklim değişikliğine sürekli dikkat çeken bilimciler, artık değişimin etkilerinin gözle görülür hale geldiğini belirtiyor. Yeni yayınlanan bir makaleye göre Dünya üzerindeki tüm ekolojilerde dengeler sarsılmaya başladı. Hayvanların genlerinde yaşanan değişikliklerle vücut boyutları değişim gösterdi. Tarım ürünleri ve su ürünlerinde de beklenmedik değişimler yaşanmaya başladı. Küresel iklim değişikliği ile birlikte haşerelerin ve salgın hastalıkların arttığını belirten uzmanlar, doğadaki bu değişimin yakından takip ederek iklim değişikliğinin etkilerini ortadan kaldırmak için kullanılabileceğini söylüyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği