Kripto para borsasından 4,5 milyon Dolar’lık kripto para çalındı

Kripto para borsası Bitrue, sistemindeki bir açık yüzünden 4,5 milyon Dolar değerinde kripto para çaldırdı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

4,5 milyon Dolar değerinde kripto para çaldıran Bitrue, büyük çaplı bir siber saldırıdan muzdarip olan son kripto para borsası oldu.

Singapur merkezli şirket, güvenlik açığını Twitter üzerinden duyurdu. Atılan tweet’te “27 Haziran’da (GMT+8) sabah saat 1 civarında bir hacker, Risk Kontrol ekibimizin ikinci gözden geçirme sürecindeki bir açıktan yararlanarak yaklaşık 90 Bitrue kullanıcısının kişisel fonlarına erişti. Bunun ardından sıcak cüzdana erişen hacker, 9,3 milyon Ripple (XRP) ile 2,5 milyon Cardano’yu (ADA) farklı para birimlerine çevirdi.” şeklinde açıklama yapıldı.

Bitrue zararı karşılayacağını söyledi

Bitrue hemen olaya müdahale edip kontrol altına aldı. Olayı incelerken bir yandan da Huobi Global, Bittrex ve Change Now gibi diğer kripto para borsalarını durumdan haberdar ederek etkilenen fon ve hesapları dondurmaları konusunda uyardı. Kullanıcılarından özür dileyen Bitrue, durumdan zarar gören herkesin fonlarını tedarik edeceğini belirtti. Şirket, çalınan fonların akışını izlemeyi sağlayan bir link paylaştı. Şirket, Singapur yetkililerini de siber saldırıdan haberdar ederek suçluları bulup çalınan fonları geri almalarını talep etti.

Bu yıl yayımlanan bir rapor, kripto para borsalarının dolandırıcılık ve siber saldırılar yüzünden 2019’un ilk çeyreğinde toplamda 1,2 milyar Dolar kaybettiğini gösteriyor. 2018’in tamamında bu şekilde kaybedilen rakam 1,7 milyar Dolar idi.

Kaynak: Info Security

Singapur merkezli kripto para borsası Bitrue, Twitter üzerinden yaptığı bir açıklamayla 4,5 milyon Dolar değerinde kripto para çaldırdığını duyurdu. Duruma hemen müdahale edip kontrol altına alan Bitrue, olayı incelerken bir yandan da Huobi Global, Bittrex ve Change Now gibi diğer kripto para borsalarını durumdan haberdar ederek etkilenen fon ve hesapları dondurmaları konusunda uyardı. Bu yıl yayımlanan bir rapor, kripto para borsalarının dolandırıcılık ve siber saldırılar yüzünden 2019'un ilk çeyreğinde toplamda 1,2 milyar Dolar kaybettiğini gösteriyor. 2018'in tamamında bu şekilde kaybedilen rakam 1,7 milyar Dolar idi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği