Hacker’lar Binance sitesinden 40 milyon Dolarlık Bitcoin çaldı

Kripto para borsası Binance, tek bir hesaptan 41 milyon Dolar değerinde Bitcoin çalındığını açıkladı. Saldırının ardından güvenlik incelemesi başlatıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından Binance, toplam 41 milyon Dolar’ın üzerinde değere sahip 7 binden fazla Bitcoin’in hacker’lar tarafından çalındığını açıkladı. Binance kurucusu ve CEO’su Changpeng Zhao saldırganların Bitcoinleri, şirketin toplam değerlerinin yüzde 2’sinin bulunduğu bir cüzdandan çaldığını söyledi. Zhao başka bir cüzdanın saldırıdan etkilenmediğini belirterek müşterilerine saldırıdan kaynaklanan zararların, Kullanıcılar İçin Güvenli Değerler Fonu (SAFU) ile karşılanacağını söyledi.

Binance’in geniş ölçekli bir güvenlik açığı olarak tanımladığı saldırı 7 Mayıs’ta tespit edildi. Saldırganların çok sayıda kullanıcı API anahtarı ve iki faktörlü doğrulama kodlarını ele geçirdiği belirtilirken saldırının gerçekleştirilmesi için oltalama, kötü amaçlı yazılımlar ve diğer tekniklerin kullanıldığı ifade edildi.

Zhao “Saldırganlar sabırla doğru anı bekleyerek kendileri için en uygun zamanda, bağımsız gibi görünen birden fazla hesap üzerinden iyi organize edilmiş bir saldırı gerçekleştirdi. Para akışı, mevcut güvenlik kontrollerimizi aşacak şekilde tasarlanmış. Bu işlemi, gerçekleşmeden önce engelleyemememiz talihsiz bir durum. İşlem başladıktan sonra para akışı sistemimizdeki birçok alarmı devreye soktu. Bunun hemen ardından para çekilmesini durdurduk.” dedi.

Hesaplara para giriş çıkışı durduruldu

Binance saldırının ardından, bir hafta kadar sürmesi beklenen bir güvenlik incelemesi başlattı. Şirket müşterileri süreç hakkında bilgilendireceğini söyledi. Bu süre içinde hesaplara para yatırmak ya da para çekmek mümkün olmayacak. Müşterilerin hesaplarındaki mevcut değerleri başka değerlerle takas edebileceğini söyleyen Zhao “Bu süreç içinde saldırganların başka hesapları da kontrol ediyor olabileceğini ve fiyatları değiştirmeye çalışabileceğini göz önünde bulundurun. Durumu yakından takip edeceğiz. Ama para çekilmesi durdurulduğu için piyasayı etkilemek saldırganlara pek bir şey kazandırmayacaktır.” dedi.

Twitter üzerinden açıklama yapan Zhao, Coinbase ve diğer borsaların, saldırganların çaldığı Bitcoinleri transfer ettiği adreslerden para akışını engelleyeceğini söyledi. Son birkaç yılda birçok kripto para borsası da saldırılara maruz kalmış ve bu saldırılarda hackerlar milyonlarca Dolar değerinde kripto para çalmayı başarmıştı.

Bitcoin büyümeye devam ediyor

Tüm olumsuz gelişmelere rağmen Bitcoin değer kazanmaya devam ediyor. Geçen yıl dibe vuran Bitcoin fiyatları bu yıl yeniden yükselişe geçti. Geçtiğimiz günlerde Bitcoin’in değeri uzun zaman sonra ilk kez yeniden 6 bin Dolar’ın üzerine çıktı. Hatta son günlerde yaşanan hızlı artışın devam etmesi durumunda yakında 7 bin Dolar barajının aşıldığını da görebiliriz. Haber yazıldığı sırada Bitcoin’in değeri 6 bin 750 Dolar’ın üzerindeydi. Ethereum ve XRP gibi diğer kripto paraların da son dönemde değer kazandığı kaydedildi.

Kaynak: Security Week

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından Binance, toplam 41 milyon Dolar'ın üzerinde değere sahip 7 binden fazla Bitcoin'in hacker'lar tarafından çalındığını açıkladı. Binance kurucusu ve CEO'su Changpeng Zhao saldırganların Bitcoinleri, şirketin toplam değerlerinin yüzde 2'sinin bulunduğu bir cüzdandan çaldığını söyledi. Zhao başka bir cüzdanın saldırıdan etkilenmediğini belirterek müşterilerine saldırıdan kaynaklanan zararların, Kullanıcılar İçin Güvenli Değerler Fonu (SAFU) ile karşılanacağını söyledi. Saldırının ardından bir hafta sürmesi beklenen bir güvenlik incelemesi başlatıldı ve hesaplara para giriş çıkışı durduruldu. Son dönemde yaşanan saldırılara ve hırsızlıklara rağmen Bitcoin'in değeri hızla artıyor. Hafta içinde 6 bin Dolar'ı aşan Bitcoin'in önümüzdeki günlerde 7 bin Dolar barajını da geçmesi bekleniyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği