Köpekler kanseri yüzde 97 tutarlılıkla ‘koklayabiliyor’

BioScentDx adlı girişim, kanseri tespit etmesi için eğitilen köpeklerin, kanserli birinin kanının kokusunu yüzde 96,7 oranında algılayabildiğini söyledi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Tüm dünyadan araştırmacılar, yapay zekayı ve diğer yüksek teknoloji ürünlerini, kanserin tespitinde kullanmak için çalışmalar yürütüyor. Öte yandan ABD’nin Florida eyaletinde bir girişim, düşük teknolojili bir çözüme yönelerek kanser tespiti işini köpeklere verdi. Şirket hayvanların bu işte oldukça başarılı olduğunu söylüyor.

Pazartesi günü Florida merkezli BioScentDx adlı girişim, köpeklerin kanser tespiti çalışmasını, yaşam bilimleri ve biyomedikal araştırma konferansı Deneysel Biyoloji’de sundu. Çalışma için araştırmacılar ‘clicker eğitimi’ adı verilen bir yöntemle dört adet av köpeğini, sağlıklı kişilerden ve akciğer kanseri taşıyan kişilerden alınan kanları ayrıştırabilmeleri için eğitti. Köpeklerden biri, Snuggles, çalışmaya ilgi göstermedi ama diğer üç köpek kanserli örnekleri algılamada yüzde 96,7 sağlıklı örnekleri algılamada da yüzde 97,5 oranında başarılı oldu.

“Sonuçlar iki farklı şekilde kullanılabilir”

Araştırmacı Heather Junqueira’ya göre ekip bilimcilerin köpeklerin kanser tespit etme gücünü iki farklı şekilde kullanabilir. Köpeklerin kanser kokusunu alabilme yöntemi direkt olarak köpeklerin kanser şüphesi olan hastaların kan örneğini koklaması ile kullanılabilir. Diğer yöntem ise köpeklerin hangi biyolojik bileşenlerin kokusunu aldığını tespit edip kanser taramasında bu bileşenler aranabilir.

Kaynak: Futurism

Florida merkezli BioScentDx adlı girişim tarafından gerçekleştirilen çalışmada sağlıklı birinin kanı ile kanserli birinin kanı arasındaki koku farkını algılayabilmeleri için eğitilen köpeklerin kanserli birinin kanını tespit etmede yüzde 96,7 sağlıklı birinin kanını tespit etmede de yüzde 97,5 başarılı olduğu görüldü. Bu araştırma, gelecekte kanser teşhisi koyabilen köpekler eğitilmesinin ya da bu köpeklerin algıladığı bileşenlerin kanser teşhisinde kullanılmasının yolunu açabilir.Bir yanıt

  1. Kenan ŞAHAN avatarı
    Kenan ŞAHAN

    KANSER konusunda İnsanların tırnakları Büyük habercilerden birisidir.
    Kanser hastalığının Tedavisini 2016 yılında Türkiye’den Dünya’ya duyurmaya çalışmıştım.
    Şayet Türkiye Patent konusunda engeller oluşturmayacak olursa, Dünya’da ilk Kanser ilacını Türk buluşu ve T.C Patenti ile üretmeye hazırım.

Yorumunuz: